« Powrót do artykułu

Obraz uczelni po nowelizacji [FELIETON KIDYBY]

Najbardziej szkoda mi młodszych kolegów, którzy są na początku kariery i aby jej nie zwichnąć, muszą mieć wenę non stop i muszą produkować, i to tam, gdzie dają dużo punktów.

studia

żródło: ShutterStock

Najbardziej szkoda mi młodszych kolegów, którzy są na początku kariery i aby jej nie zwichnąć, muszą mieć wenę non stop i muszą produkować, i to tam, gdzie dają dużo punktów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (15)

 • Nikodem(2019-09-21 22:19) Zgłoś naruszenie 190

  Reforma jakiegokolwiek sektora życia wymaga odpowiednich, długofalowych nakładów finansowych, gdyż inaczej pozostanie zbiorem pobożnych życzeń na papierze. Ustawa 2.0 jest takim niewypałem, bo nie ma funduszy na rozwój szkolnictwa wyższego ani nauki. Szkoda, że to wszystko tak się fatalnie zakończyło, ale bez pieniędzy nie mogło być inaczej. Tak to jest z reformami/deformami polskiej nauki na papierze w minionym 30-leciu polskiej demokracji. Idzie bieda.

  Odpowiedz
 • metatron(2019-09-21 20:49) Zgłoś naruszenie 131

  Dobrze rozumiem? Prezes społdzelni [ mieszkaniowej ] w Radzie Uczelni? . W Poznaniu mogloby się to skończyć powołaniem prezesa PSM-Piątkowo, z niepełnym wyższym wieczorowym, ale "reprezentującym" 48 tys. mieszkańcow miasta. Aha, duży zegarek.

  Odpowiedz
 • kraj paradoksów(2019-09-22 12:00) Zgłoś naruszenie 125

  Sami profesorowie przekonują nas, że polskie uczelnie to dno. Prosty przykład - uczelnie prawnicze. Po 5 latach nauki absolwent takiej uczelni nie ma żadnych uprawnień prawniczych. ŻADNYCH, a w zasadzie takie same jak każdy inny, kto takiej uczelni nie ukończył. Czyli za 5 lat nauki, przez rzekomo najlepszych na świecie profeosorów - stan wiedzy takiego absolwenta jest taki, że nie wolno mu niczego więcej jak np. absolwentowi szkoły zawodowej o profilu cieśla-monter. To już nawet po zawodówce, cieśla monter ma więcej uprawnień niże absolwent prawa - magister po polskich studiach. Profesorowie przecież słyszą, że korporacje twierdzą, że absolwent studiów to prawnicze zero. I nie protestują, czyli w zasadzie chyba podzielają opinię korporacji o swojej pracy. Podobnie inżynierowie, architekci itd... - nie może nic, bo najważniejsze, żeby zapisał się do izby. Jak jest w izbie, nagle uzyskuje cudowne właściwości, zupełnie jak ci prawnicy w korporacji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wiera(2019-09-22 21:57) Zgłoś naruszenie 103

  Uczelnie powinny być prywatne. Tak jak te które masowo produkują noblistów np. Oxford, czy Cambridge

  Odpowiedz
 • Bzik(2019-09-23 00:50) Zgłoś naruszenie 100

  Gowin pokłada wielką nadzieję w wyłonieniu późną jesienią 10 uczelni badawczych w drodze konkursu (ewenement na skalę globu). Ponoć one mają konkurować z takimi brytyjskimi uczelniami jak Oxford czy Cambridge. Nie wiem, czy mam się śmiać, czy może płakać? Takie są kulisy bubla zwanego szumnie konstytucją dla nauki. Fantazje mamy ułańską.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Z tego świata(2019-09-22 17:00) Zgłoś naruszenie 101

  Przecież reformę przygotowywał minister, któremu nigdy nic się nie udało, za co się zabrał, to knocił. Ustawa z rażącymi błędami merytorycznymi została skierowana do Sejmu, który wprowadził 100 poprawek. Nie można poprawkami naprawić bubla legislacyjnego i w ogóle koncepcyjnego. Niestety to zostało przepchnięte przez Sejm, bo trzeba było zaspokoić próżność ministra, a jeszcze bardziej niestety, prezydent tego bubla podpisał, choć wiedział o licznych ostrzeżeniach i protestach. Ciekawe, kogo się radził w tej sprawie spośród swoich doradców.

  Odpowiedz
 • ANTYPiS(2019-09-22 19:44) Zgłoś naruszenie 90

  POLSKIE UCZELNIE WYŻSZE,NIE LICZĄ SIĘ W ŚWIECIE!!!MIMO TAKICH TUZÓW NAUKI JAK: MARIA SKŁODOWSKA-CURIE, NASZE UCZELNIE, TO DNO!!GOWIN =MATOŁ JE DOBIŁ!!!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • obserwator(2019-09-29 11:07) Zgłoś naruszenie 60

  Jeśli za reformowanie nauki biorą się tacy ludzie jak Gowin, który poza własnym narcyzmem nie posiadał żadnych osiągnięć zarówno w sferze nauki, jak i polityki - to jak wspomniana reforma mogła się udać? I widać to w licznych szczegółach tej ustawy !!! Zachęcam do lektury !!!

  Odpowiedz
 • Czytelnik (2019-09-21 19:44) Zgłoś naruszenie 215

  Czemu ten felieton jest tak chaotycznie napisany? Jakieś luźne hasła

  Odpowiedz
 • Mania(2019-11-11 16:48) Zgłoś naruszenie 20

  W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie dziekan został jednocześnie przewodniczącym dyscypliny. Rada dyscypliny została powołana z osób bez znaczącego dorobku naukowego. Powołano osoby, które przez 6 lat nic nie opublikowały w czasopiśmie z IF. Natomiast osoby, które mają dorobek z IF (za 200, 140, 100 punktów) pominięto. Kto się naraził to nie ma szans. Jak osoby bez dorobku mają wpływać na rozwój dyscyplin?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!