« Powrót do artykułu

Inspekcja pracy wkroczy do strajkujących szkół. Będą kontrole legalności strajku

Dziś druga tura negocjacji między rządem a nauczycielami. Według naszych informacji resort edukacji sięga po nowy argument mający zniechęcić do protestów. Będą prowadzone kontrole legalności strajków

szkoła klasa lekcja

żródło: ShutterStock

Nieoczekiwanie wsparcia pedagogom udzielił także prezydent Andrzej Duda. Na wiecu w Gorzowie Wielkopolskim zaproponował aby objąć nauczycieli 50-proc. kosztami uzyskania przychodu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (87)

 • Łukasz Szczecin (2019-04-02 08:00) Zgłoś naruszenie 4315

  PIP naprawdę nie mógł tego zrobić wcześniej? Tylko teraz, gdy zaraz zacznie się walka na noże?! Fatalne wyczucie chwili. A co do samego strajjku, bez względu na to, czy nauczyciele dopełnili wszystkich formalności, kontrola PIP w żadne sposób nie zniechęci do walki o byt swój i swojej rodziny, o godne wynagrodzenie, o sprawiedliwość społeczną. Nie jestem nauczycielem, ale popieram ich słuszne żądania. A w zakresie kolejnych wpisów internautów, uważajcie na hejterów, którym płaci się za zamieszczanie określonych wpisów i sterowanie tym sposobem ludźmi o małym rozumku. Co do rodziców uczniów, niestety, musicie to przetrwać i z pokorą przyjąć, że nauczyciele naszych dzieci zarabiają niegodnie, a rząd bezczelnie rozdaje na lewo i prawo, ale na edukacji nadal oszczędza. Chcecie mieć zmotywowanych nauczycieli, doświadczonych, dobrze przygotowanych? Czy może jednak chcecie w niedalekiej przyszłości poczuć smak obcowania z nauczycielami - frustratami, którym jeszcze nie udało się uciec ze szkolnictwa?! Sami sobie odpowiedzcie, czy wasze dzieci zasługują na dobrą edukację i dobre wykształcenie. Czy pracowalibyście za te 2300 zł? A jeżeli pracujecie za takie pieniądze, to czy naprawdę dobrze i z pełnym zaangażowaniem wykonujecie swoje obowiązki? Szkolicie się dodatkowo, na własny koszt? Macie z ogóle z czego finansować te szkolenia? Stać was na urlop, na prywatne leczenie dentystyczne, na kupienie książki, wyjście do kina? O takiej małej przyjemności, jak kupienie prezentu żonie? Bez zaciągania pożyczki w Providencie. _______ Nauczyciele, jak nigdy przedtem, stanęli razem, ramię w ramię, żeby zawalczyć o to, co im się należy. I musi to przyznać nawet Premier Szydło, choć oczywiście głośno o tym nigdy nie powie. I nie przed kamerami. Walczcie zatem, walczcie, choć będzie to okupione cierpieniem i brakiem pensji. Jeśli już, to teraz.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • realista(2019-04-02 08:17) Zgłoś naruszenie 4025

  PIS to państwo policyjne , a autokratyzm tej władzy aż razi............... Barbarzyńcy konstytucyjni!!!!!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Beata(2019-04-02 10:09) Zgłoś naruszenie 305

  Czy ktoś wie dlazcego rządowi tak bardzo zależy by nauczysiele strajkowali?

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • Andrzej(2019-04-02 08:50) Zgłoś naruszenie 2947

  Rodzice w absolutnej większości nie popierają strajku nauczycieli. Dobrze wiedzą ,że jeżeli pracownikowi nie odpowiadają warunki pracy, to można zmienić zawód , ale do tego potrzebna jest chęć do pracy.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Kasia(2019-04-02 07:57) Zgłoś naruszenie 298

  Tak, koniecznie. Rozstrzelać bez sądu. A co z urzędnikami państwowymi, co łamią prawo???Np. uchwalili kiedyś max. 20% tzw wysługi. Po 5 latach pracy co rok jeden procent. Mam 35 lat pracy, gdzie moje i innych procenty za lata pracy??A potem nam wytykają, że za mało uskładaliśmy na emerytury. I, że musimy strajkować.

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Polak(2019-04-02 10:05) Zgłoś naruszenie 244

  Działania urzędników państwowych(polityków) opierają się na prostym schemacie Sztuki wojny i teorii gier. W przypadku nauczycieli najpierw próbowali ich przechytrzyć , próby się nie powiodły a wiec teraz będą ich straszyć Inspekcja Pracy a nie zdziwię się jak wkrótce także Urzędami Skarbowymi(indywidualne osoby) i Policją oraz 3 literowymi instytucjami.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Wkurzona(2019-04-02 09:20) Zgłoś naruszenie 216

  Nowy bacik wyciągnięty dla postrachu czy cóś?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Napadnięty przez znp(2019-04-02 11:27) Zgłoś naruszenie 2015

  Mam pytanie do was wykształceni bardzo, nauczyciele. Jeśli egzaminy, promocje się nie odbędą, to jak spojrzycie tym dzieciom, ich rodzicom w oczy???.Ja spaliłbym się ze wstydu, uciekłbym na koniec świata. Tak będziecie źle postrzegani wszyscy. Winą zostaniecie obciążeni wy z tej szkoły do której chodzi dziecko danego rodzica. Wyobraźcie sobie lekarza : na drodze zdarza się wypadek nadjeżdża karetka, a lekarz widząc rozbitego "malucha" pyta rannego czy ma pieniądze, czy jest ubezpieczony. Ranny odpowiada, że nic nie ma z tych rzeczy, więc "dochtur" wsiada do karetki i odjeżdża. Wy dzisiaj jesteście podobni do tego "dochtura". Nikt wam protestowania nie zabrania. Jesteście inteligentną "kastą" i wypadałoby robić to inteligentnie, a nie po zbójecku. Źle to o was świadczy. Brak odwagi i honoru to bardzo zły przykład dla młodego pokolenia. "I to nie jest protest POlityczny, a to wszystko dla dobra dzieci". Hipokryzja na najwyższym POziomie.

  Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
 • Bolek(2019-04-02 08:49) Zgłoś naruszenie 183

  Jest ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i wszyscy mają to przestrzegać. Nie raz organizowaliśmy strajk w swoim zakładzie i procedury tej ustawy były zachowane. Jeżeli oczekujemy od kogoś przestrzegania prawa sami go przestrzegajmy. Tyle i aż tyle.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ciekawa(2019-04-02 11:46) Zgłoś naruszenie 161

  Gdy ja kończyłam podstawówkę, nie było egzaminów. Pierwszy egzamin to była matura. Da się? Da. I coś jeszcze wam powiem. To jakim kto był uczniem, jakie osiągał oceny, nie ma przełożenia na radzenie sobie w życiu, na sukces zawodowy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • rtg4(2019-04-02 08:32) Zgłoś naruszenie 158

  .Już widzę, jak dyrektorzy trzęsą portkami na wieść o wizycie PIP, I to bez względu na to, czy strajk jest legalny. Już oni tam u góry zapamiętają sobie strajkujące szkoły i dyrektorów. Zaraz zacznie się po cichu zniechęcanie i straszenie. A ja mówię szczerze, nie będę strajkować, bo w razie czego zwolnią mnie, a nie osoby pyskujące namawiające do strajku, bo jestem szarym człowieczkiem, bez kasy, układów itp.. Nie za strajk zwolnią, nie, już oni tam znajdą,powód.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Przeciwnik podwyżki pensji nauczycielom(2019-04-02 11:33) Zgłoś naruszenie 1520

  Tak pracują 18 h w tygodniu prawie 50 dni urlopu wakacje wszystkie święta zaraz od 10 kwietnia będą mieć wolne już o godzinie 12 oni są po pracy wszelkie ulgi dodatki rok urlopu płatnego na podratowanie zdrowia i co jeszcze im się należy która grupa zawodowa tak ma jak nauczyciele nikt a jeszcze po tysiąc podwyżki na pewno Jarek K wierzę w ciebie że nie dostaną tej podwyżki.Nawet gdyby dostali ta podwyżkę to jest taka grupa ludzi która pójdzie zagłosować na opozycję czyli PO a nie na PIS więc szkoda nawet z tą grupa prowadzić dialog

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Lucek(2019-04-02 13:29) Zgłoś naruszenie 133

  Kasa fiskalna do " korków " ... natychmiast !!!

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • placi sie za prace(2019-04-02 15:25) Zgłoś naruszenie 121

  Nie bedzie dodatkow za wysluge TYLKO ZA EFEKTYWNA PRACE!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Polak(2019-04-02 11:23) Zgłoś naruszenie 1213

  W pierwszej kolejności trzeba rozwiązać ZNP, potem wprowadzić okresowe badania psychiatryczne dla nauczycieli żeby wyeliminować homoseksualistów, pedofili i innych zboków, zwalniać z odchyleniem lewicowym, to też jest zboczenie najbardziej zagrażające ludzkości

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Lekarz(2019-04-02 17:13) Zgłoś naruszenie 106

  Nauczyciele to lenie i nieroby. Gonić do roboty. i tak za dużo im płacą jak za nic nierobienie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Przeciwnik podwyżki pensji nauczycielom(2019-04-02 11:24) Zgłoś naruszenie 1012

  Oczywiście jestem za już dawno powinni to zrobić i sprawdzić wszystkie szkoły naprawdę nauczyciele mają bardzo dobrze a chcą mieć cudownie

  Odpowiedz
 • Olga(2019-04-02 14:13) Zgłoś naruszenie 88

  Policyjne i opresyjne państwo PiS ze działaniami rodem z PRL i czasów Stalina. No, ale nie ma się co dziwić - Kaczyńskiemu przypominają się jego dobre czasy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ciekawy(2019-04-02 15:13) Zgłoś naruszenie 48

  A może ktoś poda podstawę prawną takich działań. Wydaje mi się, ze PIP nie ma żadnych umocowań prawnych aby "kontrolować" spory zbiorowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PR(2019-04-02 12:35) Zgłoś naruszenie 43

  Czy brak zgłoszenia przez pracodawcy/dyrektora rozpoczęcia sporu zbiorowego do PIP przesądza o legalności strajku? Nie wydaje mi się. To obowiązek pracodawcy, w którego interesie nie leży strajk. Druga strona wypełniła wszystkie wymagania ustawy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!