« Powrót do artykułu

Gowin: Wynagrodzenia w PAN to tylko jeden z elementów dyskusji o przyszłości akademii

Sprawa wynagrodzeń w PAN jest tylko jednym z elementów bardzo złożonego problemu, jakim jest przyszłość akademii. Instytucja ta albo zacznie się reformować albo zacznie tracić najzdolniejszych naukowców - ocenił w rozmowie z PAP szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin

autor: Darek Delmanowiczżródło: PAP

Gowin powiedział, że jest kilka propozycji reformy PAN, m.in. powołanie Uniwersytetu PAN, albo federalizowanie instytutów z badawczymi uczelniami wyższymi.

statystyki

Komentarze (24)

 • Grazynka(2018-09-21 15:10) Zgłoś naruszenie 4640

  Przecież naukowcy z PAN mają już płace minimalne na uczelniach bo tam pracują. Najlepszym rozwiązaniem jest rozwiązanie PAN-u.

  Pokaż odpowiedzi (18)Odpowiedz
 • Bombel(2018-09-22 07:02) Zgłoś naruszenie 4538

  Oligarchowie naukowi z autonomicznych jednostek PAN mocno się zdenerwowali że Gowin chce im zaglądać do portfeli Nie ich znacjonalizuje (federalizuje z uczelniami państwowymi)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Fajwel(2018-09-21 14:26) Zgłoś naruszenie 3744

  Decyzje w sprawie PAN zawsze zapadają na najwyższym szczeblu władzy państwowej. MNiSW nie ma tu wiele do powiedzenia. Wyrównanie płacy minimalnej pracowników PAN względem uczelnianych i dokapitalizowanie instytutów PAN nastąpi. A co do przyszłych, rzekomych uczelni badawczych, to we współczesnej Polsce takowych nie ma, gdyż krajowe uczelnie wyższe nie posiadają ani wykwalifikowanych kadr badawczych, ani unikatowej aparatury naukowej, ani zrealizowanych tysięcy badań naukowych, a które mogłyby stanowić pewne novum w nauce. Zastanawiam się też, gdzie są te mityczne 167 mld zł. na niby reformę szkolnictwa wyższego kraju? Tyle najwidoczniej ma dopowiedzenia MNiSW, w sferze pozyskiwania finansów publicznych na naukę.

  Odpowiedz
 • bee(2018-09-23 11:51) Zgłoś naruszenie 3734

  Pozwalacie na rządy katechetów – to macie. Ludzie agencji rzymskiej nie martwią się mieszkaniami, r-kami, emeryturami. A ich wychowankowie mają od nich wsparcie zapewnione – ludzie dobrej zmiany to ich znajomi i krewni. Porzućcie nadzieje popierający i głosujący na partię prawaków parafian.

  Odpowiedz
 • lecturer(2018-10-05 18:53) Zgłoś naruszenie 120

  Ten temat jest jakby ukryty, trzeba sporo się wygimnastykować, aby dojść do tego tematu z 21 września, a mimo to widoczna jest zadziwiająca aktywność łapek w górę, a szczególnie w dół według następującej zasady "Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza! ” Ze swej strony liczyłem na dyskusję merytoryczną a tu masz ironię, chwyty erystyczne, złośliwości, zarzucanie ignorancji, niewiedzy oponentowi. Jedne jest pewne, niektórzy przyznaję mają wiedzę z marksizmu, natomiast mam wątpliwości czy również mają gruntowną wiedzę z najnowszej historii Polski i Europy. Niektórym piewcom tzw. marksizmu demokratycznego proponuję powrót nauczana z marksizmu na uczelniach wyższych tak jak to było w PRL-lu a także uroczyste odsłanianie pomników Marska w Polsce, tak jak to miało ostatnio miejsce w Trewirze. Wszak w Polsce wszyscy z tych pomysłów będą szczęśliwi, wszak, tu cytuję "marksizm demokratyczny jest panaceum, szansą dla ludzkości doby XXI wieku", ha, ha, ha, ..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!