« Powrót do artykułu

Konstytucja dla nauki: Jakie zmiany w pracy dla nauczycieli akademickich od 1 października

Nowo zatrudniani nauczyciele akademiccy podpiszą umowy o pracę, ale ci, którzy już mają akt mianowania, zachowają dotychczasowy status. Znikną zaś ministerialne warunki wynagradzania, a ich miejsce zajmą regulacje uczelniane. Te ostatnie zastąpią też ustawowe zasady ustalania czasu pracy czy udzielania urlopów. A to jeszcze nie jest pełna lista modyfikacji.

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (10)

 • lecturer(2018-09-07 14:54) Zgłoś naruszenie 178

  Zmiany jakie daje nam Ustawa 2.0 wprowadza jeszcze większy chaos. Z tej mąki nie będzie chleba. Znamienne jest to, iż 66 proc. początkujących naukowców w Polsce rozważa jednak wyjazd za granicę. Rozwój kariery w Polsce blokuje niewielka liczba ofert pracy w szkołach wyższych i instytutach badawczych, Młodzi akademicy narzekają na niski poziom pensji, brak etatów oraz narzekają na warunki pracy w szkołach wyższych, dużą biurokrację i wrogie podejście doświadczonych naukowców do nowej kadry. Tak wynika z raportu "Projekt Naukowiec" finansowanego przez MNiSW. Ustawa 2.0 nic w tym polu nie zmienia. O czym my mówimy... ??!! Szkoda pisać więcej. To wszystko trzeba "zaorać" i od nowa zbudować (tj. naukę i szkolnictwo wyższe w Polsce) wykorzystując potencjał polskich naukowców którzy na stale pracują za granicą, o ile stworzy im się realne i korzystne warunki powrotu do kraju.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Nemo(2018-09-07 20:43) Zgłoś naruszenie 140

  Naukowcy z zagranicy nic tu nie poradzą. Zresztą po co mieliby wracać. Życie krótkie, a nauka rozwija się szybko. Szkoda czasu na walkę z lokalnymi układami. Musi nastąpić zmiana pokoleniowa. Stopniowo to się dzieje aczkolwiek b. powoli. Żadna reforma nie ma tu szans bo zostanie w praktyce zablokowana. Przyglądam się temu już 30 lat

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • lecturer(2018-09-08 20:39) Zgłoś naruszenie 22

  Do Też adiunkt, Święta prawda. Masz rację. Zmiana pokoleniowa nic tu nie pomoże. Tutaj trzeba "zaorać". A szczegóły tego zaorania można znaleźć w internecie.

  Odpowiedz
 • Ad vocem(2018-09-13 11:51) Zgłoś naruszenie 04

  Do adiunkt III RP nie stać na eksperyment w postaci systemu o solidnych stalinowskich korzeniach. Wyrugowanie ich i zaoranie to pierwszy krok do przeprowadzenia sensownych reform.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!