« Powrót do artykułu

Kończymy z produkcją naukowej makulatury [WYWIAD]

Systemowa reforma PAN jest niezbędna i czas się nią zająć. Dotyczy to również wynagrodzeń w instytutach akademii - mówi w wywiadzie dla DGP wiceminister nauki Sebastian Skuza.

Sebastian Skuza, wiceminister nauki

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sebastian Skuza, wiceminister nauki

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • Senior lecturer(2018-08-21 13:19) Zgłoś naruszenie 100

  Po pierwsze wzrost wydatków rzędu ok. 700 mln zł. rocznie na szkolnictwo wyższe i naukę to bardzo niewiele, a przecież utrzymanie tej dotacji uzależnione będzie od dobrej koniunktury gospodarczej kraju. A tego nikt nie zagwarantuje. Po drugie ów pan wspomina o systemowej reformie PAN i wynagrodzeniach w instytutach Akademii. Dlaczego MNiSW nie doprowadziło do wyrównania płacy minimalnej pracowników naukowych PAN względem uczelnianych? Ponadto PAN nie podlega formalnie MNiSW, a Prezesowi Rady Ministrów i Sejmowi RP, a tym samym pan minister nauki i szkolnictwa wyższego niewiele może w sprawie Akademii, co jest zrozumiałe, bo nie znam takiego przypadku w Europie, gdzie dana narodowa akademia nauk podlegałaby jakiemukolwiek MNiSW.

  Odpowiedz
 • Hary(2018-08-23 13:26) Zgłoś naruszenie 93

  Do Stan Na szczęście twoja opinia niewiele waży. Instytuty naukowe PAN w przeciwieństwie do uczelni wyższych prowadzą badania naukowe wyprzedzające i popychające polską naukę do przodu. Na tym polega różnica.

  Odpowiedz
 • Pehametr(2018-08-21 21:36) Zgłoś naruszenie 70

  Zacząć od likwidacji CK i zacząć obiektywnie wkład naukowy w tym w przeliczeniu ilość wydanej kasy na konkretny grant i artykuł i dziwne b.liczne spółki autorskie. Tu są przewały . Ponadto za b. duźą kasę moźna wszystko opublikować w tzw. Open.Acces...

  Odpowiedz
 • Senior lecturer(2018-08-24 13:04) Zgłoś naruszenie 70

  Na ile dobrze pamiętam, to za ustawą 2.0 miały pójść konkretne pieniądze, czyli 167 mld zł. w przeciągu dekady od wejścia w życie ustawy 2.0. Dziś wiemy, iż taką kwotą MF nie dysponuje na reformę sektora wiedzy kraju. Mówienie, że rocznie szkolnictwo wyższe i nauka otrzymają razem 700 mln zł. więcej niż obecnie, to żart z polskiego środowiska akademickiego, bo ta rzeczona kwota uzależniona będzie od koniunktury gospodarczej kraju. Wszystko też wskazuje, że w 2019 r. nastąpi istotne pogorszenie koniunktury w przemyśle i gospodarce Polski. Właściwie można powiedzieć, że ustawa 2.0 jest bezkosztowa. Chcemy ciągle reformować szkolnictwo wyższe i naukę kraju, ale nie mamy nigdy odpowiednich funduszy na wdrażanie tychże reform, więc mamy reformy dla reform.

  Odpowiedz
 • Stan(2018-08-23 07:04) Zgłoś naruszenie 49

  PAN powinien być rozwiązany, nie ma powodu by instytuty PAN były poza uczelniami

  Odpowiedz
 • Wolneoczko(2018-09-08 22:06) Zgłoś naruszenie 10

  Nowe stawki wynagrodzenia dla pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni to jakaś kpina, nawet Brazylia płaci swoim naukowcom dwa razy więcej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!