Rok akademicki 2017/2018: Jakie stypendia i zapomogi może dostać student

Pomoc materialną studentom gwarantuje ustawa Prawo o Szkolnictwie wyższym. Zgodnie z tym dokumentem, o pomoc materialną mogą ubiegać się zarówno studenci uczelni publicznych, jak i nie publicznych bez względu na tryb studiów. Jeżeli jednak student uczy się na kilku kierunkach, może pobierać świadczenie tylko na jednym z nich, ale jednocześnie korzystać z dwóch czy trzech różnych form pomocy. W ostateczności, jeśli student nie otrzyma stypendium (naukowego lub socjalnego) może wziąć kredyt studencki.

student gap year

żródło: ShutterStock

Stypendium socjalne

Student w ciężkiej sytuacji finansowej może starać się na uczelni o stypendium socjalne. Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnienie wymogu progu dochodowego - ustala go rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego, ale górny pułap nie może być wyższy niż 1051,70 zł netto dochodu na osobę w rodzinie studenta. Natomiast, jeśli dochód na osobę w rodzinie jest niższy niż 668,2 złote (próg dolny), student ustawowo otrzyma świadczenie. Stypendium może zostać przyznane na okres jednego semestru lub roku akademickiego.

Student uczący się stacjonarnie może także starać się o zwiększone stypendium socjalne - pod warunkiem, że mieszka w domu studenckim lub innym obiekcie, a jego codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Zwiększyć stypendium można także z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki.

Ponadto specjalne stypendium może otrzymać osoba niepełnosprawna. Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest orzeczenie o niepełnosprawności, a przy przyznawaniu świadczenia nie jest brany pod uwagę dochód.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!