« Powrót do artykułu

Nie ma odwrotu od dualnego kształcenia zawodowego [OPINIA]

Dualny system kształcenia zawodowego, w którym teoretyczna nauka zawodu odbywa się w szkole, a praktyczna u pracodawcy, staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Daleko nam jednak do takich potęg w tej dziedzinie, jak Szwajcaria czy Niemcy. Tam w systemie dualnym kształci się odpowiednio prawie 90 i 70 proc. uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe. U nas zaledwie 20 proc. Ale ma się to zmienić.

szkoła klasa lekcja

żródło: ShutterStock

Dualny model kształcenia nie jest w Polsce nowością.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • rodzic(2018-03-09 14:30) Zgłoś naruszenie 30

  Pracodawca zadowolony-ma darmową siłę roboczą do wszelkiego rodzaju prac typu "podaj pozamiataj". Szkoła zadowolona i chowa głowę w piasek, że niby uczeń się szkoli i realizuje program nauczania. Uczeń zadowolony bo dostaje 200 zł na miesiąc, i niby wszystko ok. Tylko dlaczego jest płacz przed egzaminem zawodowym który muszą zdać przed OKE i wysyła się takich uczniów na miesiąc lub tydzień na praktyki do warsztatów szkolnych i CKP, żeby te w tym krótkim okresie nauczyły ich zawodu, bo wtedy okazuje się co ci biedni uczniowie potrafią. Zostali oszukani przez wszystkich. Taka jest prawda o dualnym kształceniu zawodowym.

  Odpowiedz
 • pomarzyc dpbra rzecz(2017-04-19 17:40) Zgłoś naruszenie 10

  Dyrektor szkoly nigdy nie zgodzi sie na dualne ksztalcenie w szkolach zasadniczych, branzowych czy technikach. Pieniadze nie beda szly za uczniem do szkoly tylko do pracodawcy. Pracodawca ma swojego sprawdzonego pracownika z ukierunkowanym wyksztalceniem srednim - dyplom technika i wystarczy zrobic 90 godzinny kurs pedagogiczny i taki pracownik moze byc opiekunem mlodziezy. Pracodawca nie musi wpuszczac na teren zakladu nauczyciela majacego ukonczone 8 kierunkow studiow podyplomowych znajacy sie na wszystkim czyli niczym zgladajacy katy w firmie. Sa pieniazki na taki system ksztalcemia z UE w Urzedach Marszalkowskich tylko dyrektorzy szkol nie chca po nie siegac dlatego, ze nie zarobi nauczyciel z szkoly tylko pracodawca i pracownik, ktory moze miec z tego tytulu dodatek do pensji w wysokosci 500 zl brutto.

  Odpowiedz
 • Bob(2018-03-09 14:20) Zgłoś naruszenie 00

  to jest TRAGEDIA

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!