11 grudnia 2019 r.

Przed kilkoma dniami zostało
ogłoszone rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 28
listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sporządzania
wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i
recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
10 grudnia 2019 r.

Dotychczasowa dyrektor generalna w resorcie nauki Anna Budzanowska została we wtorek powołana na stanowisko podsekretarza stanu w tym resorcie - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Nowa wiceminister przewodniczy pracom zespołu ds. wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.
9 grudnia 2019 r.

Uniwersytet Śląski w Katowicach został uhonorowany nagrodą Global Leadership Award przyznaną przez sieć prawniczą Climate Law and Governance Initiative w uznaniu za znakomitą organizację globalnej konferencji prawniczej Climate Law and Governance Day 2018.
4 grudnia 2019 r.

Mimo wcześniejszych deklaracji w projekcie budżetu na przyszły rok nie zagwarantowano środków na wzrost wynagrodzeń dla akademików. Resort nauki zapewnia, że nie powiedział ostatniego słowa w tej sprawie
3 grudnia 2019 r.

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. nie przewidziano środków na podwyżki na uczelniach. Niemniej jednak projekt budżetu ulegnie zmianom, trwają negocjacje co do jego ostatecznego kształtu - poinformował resort nauki zapytany przez PAP.
21 listopada 2019 r.

W roku akademickim 2019/20 studia rozpoczęły ponad 424 tys. osób. Największą popularnością wśród kandydatów na studia cieszyły się: informatyka, psychologia i zarządzanie - wynika z podsumowania rekrutacji, opublikowanego przez resort nauki.
21 listopada 2019 r.

Dożywotnie zatrudnianie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego na uczelniach jest niezgodne z ustawą zasadniczą – uważa prokurator generalny.
17 listopada 2019 r.

Na Uniwersytecie Warszawskim szykuje się sporo zmian. Uczelnia uzyskała status uczelni badawczej, bierze udział w sojuszu uniwersytetów europejskich i realizuje wart prawie miliard zł program wieloletni. "Chcemy się bardziej otworzyć na mobilność naukowców i studentów" - mówi PAP rektor UW dr hab. Marcin Pałys.
16 listopada 2019 r.

Wspieranie na uczelniach dydaktyki na wysokim poziomie, przygotowanie ustawy o PAN, a także zwiększanie polskiego udziału w programie ramowym Horyzont Europa to najważniejsze cele ministerstwa nauki w nowej kadencji - powiedział PAP szef resortu Jarosław Gowin.
15 listopada 2019 r.

Do momentu ukończenia 16 lat ZUS wypłaca rentę po zmarłym rodzicu bez
względu na to czy się dziecko uczy czy tez nie, ale później, co roku
trzeba przynosić do zaświadczenie ze szkoły potwierdzające fakt dalszej
nauki. Młody człowiek musi tez poinformować ZUS, gdy przestanie się
uczyć gdyż w innym wypadku rentę pobraną już po zakończeniu nauki musi
do ZUS oddać i to wraz z odsetkami.
12 listopada 2019 r.

Uczelnie nie przejęły się możliwością utworzenia stanowiska mediatora. Zdecydowały się na to tylko nieliczne placówki.
5 listopada 2019 r.

Ogólna liczba studentów spada, ale w prywatnych szkołach jest ich coraz więcej.
31 października 2019 r.

Procedury antymobbingowe nie są standardem we
wszystkich szkołach wyższych. Takie są wnioski najnowszego raportu
Fundacji Nauka Polska.
30 października 2019 r.

Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) przedstawiło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostały nimi: UW, PG, UAM, AGH, UJ, PW, GUM, PŚ, UMK i UWr. Uczelnie te mogą liczyć na wyższe finansowanie.
29 października 2019 r.

Senaty Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego
Uniwersytetu Medycznego pozytywnie zaopiniowały projekt statutu
federacji WUM i UW.
23 października 2019 r.

Zróżnicowanie wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów w zależności od kierunku studiów – takie plany ma resort nauki.
16 października 2019 r.

Po kampanii wyborczej przyszła pora, by krytycznie przyjrzeć się części środowiska akademickiego – mówi prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
16 października 2019 r.

Bezpłatne miejsca na studiach medycznych będą przyznawane przede wszystkim cudzoziemcom z polskimi korzeniami. To oznacza zmianę dotychczasowej polityki Ministerstwa Zdrowia.