Oświata

28 listopada 2018 r.

Karta nauczyciela w istotnym zakresie ma też zastosowanie do nauczycieli ze szkół stowarzyszeniowych i prywatnych.

ZNP jest przeciwny śmieciówkom w oświacie28 listopada 2018 r.

Temat zawierania umów cywilnoprawnych z nauczycielami powraca. Ale zanim przejdę do szczegółów, chcę z całą mocą podkreślić, że Związek Nauczycielstwa Polskiego zawsze sprzeciwiał się zatrudnianiu nauczycieli na podstawie umów śmieciowych. Zdaniem ZNP powinni oni pracować tylko na podstawie stosunku pracy. I od 1 września br. gwarantuje to Karta nauczyciela.

26 listopada 2018 r.

Obecnie podział subwencji oświatowej w głównej mierze jest uzależniony od liczby uczniów.

Nauczyciele bez czternastki. Zamiast tego automatyczne podwyżki26 listopada 2018 r.

Dotarliśmy do założeń projektu, który w styczniu powinien trafić do konsultacji. Likwidacji ma ulec cały mechanizm naliczania średniej płacy pedagogom z samorządowych szkół i przedszkoli. Co roku samorządy na samą tylko czternastą pensję dla gorzej zarabiających nauczycieli wydają ćwierć miliarda złotych. Utrzymane mają za to zostać dodatek stażowy, a także wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, trzynastka i nagroda jubileuszowa. Zachowany też będzie wprowadzony niedawno dodatek za wyróżniającą pracę.

21 listopada 2018 r.

Właściciele szkół i przedszkoli skarżyli się, że nauczyciele specjaliści, w tym logopedzi, pedagodzy i psycholodzy, nie chcą u nich pracować na etacie.

Nauczyciele na 4 plus21 listopada 2018 r.

Związkowcy zapowiadają skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zatrudniania pedagogów pracujących do czterech godzin tygodniowo na umowach śmieciowych.