Nauczyciele

29 maja 2020 r.

Szef MEN zauważył, że zawieszenie zajęć stacjonarnych spowodowało, że zmieniło się nastawienie uczniów do szkół. "Po kilku tygodniach kształcenia na odległość, przy braku kontaktu fizycznego uczniowie, nauczyciele i rodzice dostrzegają zalety tradycyjnej nauki. To będzie jeden z pozytywów" – ocenił

Co z uczniami, którzy nie uczestniczą w zajęciach zdalnych? Piontkowski: To nie minister będzie chodził po domach i sprawdzał29 maja 2020 r.

Jaka jest skala uczniów, którzy nie uczestniczą w zdalnym kształceniu i jak resort edukacji przygotowuje się na ewentualną drugą falę epidemii jesienią – pytali posłowie opozycji podczas sejmowej komisji edukacji. Szef MEN Dariusz Piontkowski odpowiedział, że za pilnowanie wypełniania obowiązku szkolnego odpowiada szkoła i samorząd.

29 kwietnia 2020 r.

Średnio w zeszłym roku wynagrodzenie (roczne) przeciętnego nauczyciela wraz z pochodnymi wyniosło zgodnie z zapisami Karty nauczyciela w przeliczeniu na etat ok. 77,6 tys. zł. W 2020 r. będzie to ok. 83,7 tys. zł, czyli o prawie 8 proc. więcej.

Wyższe pensum nauczycieli remedium na niską subwencję29 kwietnia 2020 r.

Samorządy otrzymały w zeszłym tygodniu metryczki subwencji oświatowej na 2020 r. Wysokość finansowego standardu A, który w uproszczeniu może być odczytany jako podstawowa kwota na ucznia szkoły dla dzieci i młodzieży, wynosi prawie 5918 zł. W stosunku do ubiegłego roku (po uwzględnieniu zwiększenia od września 2019 r.) wzrósł on o ok. 4 proc.

28 kwietnia 2020 r.

Wszystko wskazuje na to, że zmianie ulegną terminy awansu zawodowego nauczycieli

Nauczyciele mogą popracować więcej w wakacje28 kwietnia 2020 r.

Z uwagi na przesunięcie terminów egzaminów zewnętrznych (matur, ósmoklasistów, zawodowych) część nauczycieli będzie musiała pracować w czasie wakacji. W efekcie nie będą mogli skorzystać z urlopu wypoczynkowego w ustawowym terminie. W związku z tym minister będzie mógł wydać rozporządzenie wyłączające stosowanie niektórych przepisów Karty nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.).