statystyki

Nauczyciel może walczyć w sądzie o szacunek

autor: Artur Radwan08.08.2016, 07:50; Aktualizacja: 08.08.2016, 08:00
nauczyciel, szkoła

Naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu lub zakazu dyskryminacji może uzasadniać zarówno roszczenia majątkowe, jak i niemajątkowe.źródło: ShutterStock

Nauczycielka może domagać się przed sądem uznania, że była dyskryminowana przez dyrektora szkoły, nawet jeśli nie domaga się odszkodowania. Jej sprawa powinna być rozpatrywana przez sąd okręgowy, a nie rejonowy. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta pod koniec stycznia 2011 r. wniosła pozew przeciwko gminie, która była następcą prawnym szkoły podstawowej. Domagała się ustalenia, że w czasie zatrudnienia w placówce w okresie od 1996 r. do 1999 r. była dyskryminowana i nierówno traktowana przez pracodawcę.

Dodatkowo podniosła, że mimo wzorcowej postawy oraz pracy społecznej (przygotowania uczniów do olimpiad, na których osiągali sukcesy), tylko raz otrzymała nagrodę. Pozostałym nauczycielom przyznawano je częściej. Ukarano ją też upomnieniem za zwolnienie ucznia z jednej godziny lekcyjnej bez zgody dyrektora, choć była to powszechna praktyka innych nauczycieli.

Sąd ustalił, że kobieta przez blisko 30 lat pracowała w pozwanej szkole, a jej praca była pozytywnie oceniana. W 1996 r. dyrektor wystawił jej ocenę pracy zadowalającą, uchylił ją przez burmistrza. Rok później wymierzono jej karę upomnienia. Nauczycielka od tej kary odwołała się do sądu, a jej powództwo w tym zakresie zostało oddalone. Następnie w innym postępowaniu sąd nakazał dyrektorowi usunięcie z protokołu posiedzenia rady pedagogicznej zapisu o ocenie pracy kobiety, uzasadniając, że nota naruszała jej godność zawodową i dobra osobiste. Z końcem sierpnia 2000 r. placówka została zlikwidowana, a nauczycielka przeszła na emeryturę.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane