Przy ustalaniu rankingu kapituła Fundacji Edukacyjnej Perspektywy bierze pod uwagę kilkadziesiąt czynników. 100 punktów w tabeli oznacza wynik najlepszy w ramach danego kryterium. Pozostałe są wartościami względnymi odniesionymi do najlepszego wyniku w danym kryterium (np. wartość 64,5 oznacza, że dana uczelnia w tym punkcie wypracowała 64,5 proc. wyniku najlepszej uczelni w danym kryterium).
W rankingu uczelni akademickich uwzględniono szkoły, które miały minimum dwa roczniki absolwentów i wzięły udział w badaniach ankietowych. W tabeli znalazły się uczelnie publiczne oraz niepubliczne, posiadające co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz kształcące co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych.
Ranking niepublicznych uczelni magisterskich uwzględnia szkoły wyższe, które mają uprawnienia co najmniej II stopnia lub jednolite magisterskie, miały minimum dwa roczniki absolwentów, wzięły udział w badaniach ankietowych oraz łącznie studiuje w nich nie mniej niż 200 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.
Ranking państwowych wyższych szkół zawodowych z kolei uwzględnia placówki, które miały minimum dwa roczniki absolwentów i wzięły udział w badaniach ankietowych.
W przypadku uczelni akademickich najważniejszym kryterium jest prestiż – od niego zależy 27 proc. punktów. To między innymi: preferencje pracodawców, ocena dokonana przez kadrę akademicką oraz kryterium mierzone pozycją uczelni w rankingach światowych. Za 25 proc. punktacji odpowiada efektywność naukowa, w tym: rozwój kadry własnej, nadane stopnie naukowe oraz efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania. Po 15 proc. punktów to potencjał naukowy i umiędzynarodowienie uczelni. Po 9 proc. – innowacyjność oraz warunki kształcenia.
W odniesieniu do uczelni niepublicznych prestiż daje 25 proc. punktów, siła naukowa – 35 proc., warunki kształcenia – 20 proc., umiędzynarodowienie – 15 proc., a innowacyjność – 5 proc. Tak samo jest w przypadku państwowych wyższych szkół zawodowych.
W skład kapituły powoływanej przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wchodzą reprezentanci środowisk akademickich (nie mogą w tym czasie pełnić funkcji rektorskich i dziekańskich), opiniotwórczych i zatrudniających absolwentów uczelni. Przewodniczącym kapituły został prof. dr hab. Michał Kleiber – były prezes Polskiej Akademii Nauk. Honorowym przewodniczącym mianowano prof. dr. hab. Marka Safjana – sędziego Trybunału Europejskiego w Luksemburgu, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W skład kapituły weszli również: prof. dr hab. inż. Bogusław Smólski, prof. dr hab. Marek Rocki, prof. dr hab. Franciszek Ziejka i prof. dr hab. Tadeusz Tołłoczko.
Do składu zaproszono także prezes Urzędu Patentowego RP dr Alicję Adamczak i Włodzimierza Kicińskiego – kuratora Banku BPS SA, byłego prezesa Nordea Bank Polska. W kapitule zasiadł również Waldemar Siwiński – prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.