Jednostki naukowe z kategorią C (najniższą), które po ponownej ocenie otrzymają wyższą notę, będą mogły składać wniosek o przyznanie środków finansowych do końca czerwca. Dzięki temu otrzymają pieniądze jeszcze w roku, w którym uzyskały wyższą kategorię. Natomiast podanie o fundusze na kolejny rok złożą do 31 grudnia. Pozostałe placówki będą składać dokumentację tak jak obecnie, czyli do 15 września.

Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie sposobu ustalania wysokości dotacji i rozliczania środków finansowych na utrzymanie potencjału badawczego, badania naukowe lub prace rozwojowe oraz zadania z nimi związane, służące rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich.
Zgodnie z nim dotacja bazowa dla placówki czy dla młodych naukowców nie będzie przyznawana w drodze decyzji. Minister na podstawie wniosku jednostki i przedstawionych przez nią danych ustali wysokość środków finansowych na dany rok zgodnie z określonym w rozporządzeniu algorytmem.
Tak jak dotychczas uwzględnia on takie elementy, jak: kategorię jednostki – z priorytetowym traktowaniem tych, które mają najlepszą (A+), liczbę osób zatrudnionych czy współczynniki kosztochłonności prowadzonych przez nią badań.
Aby proponowane zasady wyliczania dotacji nie wpłynęły diametralnie na wysokość udzielonych funduszy w stosunku do ubiegłego roku, resort nauki wprowadził mechanizm ochrony. Wynika z niego, że dotacja w przeliczeniu na jednego zatrudnionego dla jednostek z kategorią A nie będzie mogła ulec obniżeniu o więcej niż 10 proc., a dla tych z B o więcej niż 20 proc. Nie będzie mogła również wzrosnąć w stosunku do roku poprzedzającego o więcej niż 60 proc. dla placówek z notą A+, 40 proc. dla tych z A i 20 proc. mających kategorię B.
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji