Ministerstwo Edukacji i Nauki zamierza przedstawić kolejne zmiany w wykazie czasopism naukowych – dowiedział się DGP.

– Dzisiaj odbędzie się spotkanie Komisji Ewaluacji Nauki. Możliwe, że w jego trakcie dowiemy się, kiedy minister przedstawi zmiany w wykazie czasopism, albo czego konkretnie dotyczą. Oficjalnej informacji z ministerstwa na razie jednak nie mamy – dowiadujemy się od jednego z członków KEN. Ministerstwo Edukacji i Nauki również nie odpowiedziało na nasze pytanie dotyczące tej kwestii.

Ostatni raz resort nauki zdecydował się na wprowadzenie zmian w wykazie czasopism naukowych w lutym br. To wywołało wiele kontrowersji. Dlaczego? Po pierwsze modyfikacje nie były konsultowane np. z przedstawicielami KEN. A po drugie środowisko akademickie zarzuca resortowi, że na podniesieniu punktacji za publikacje w określonych czasopismach zyskały niektóre ośrodki naukowe, zwłaszcza te związane z ministrem nauki.

razem zmiany w wykazie mają być jeszcze większe, a to bardzo niepokoi naukowców. Punkty za publikacje zliczane są bowiem podczas oceny dorobku naukowego uczelni i instytutów badawczych, która zostanie przeprowadzona już w przyszłym roku. Od m.in. tych osiągnięć będzie zależeć kategoria naukowa – od C (najsłabszej) do A+ (najlepszej). Z kolei od przyznanej kategorii zależeć będzie poziom finansowania placówki naukowej przez najbliższych kilka lat oraz uprawnienia (m.in. do prowadzenia studiów, doktoryzowania).