Od września powołujemy zespół roboczy, który wypracuje rządowy program wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych w całej Polsce - poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek na konferencji prasowej ocenił, że obecnie młodzieżowym drużynom pożarniczym brakuje systemowego i systematycznego wsparcia ze strony państwa.

"Ustaliliśmy wraz z panem ministrem Maciejem Wąsikiem, wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, który nadzoruje działalność Państwowej Straży Pożarnej, że od września powołujemy zespół roboczy, który wypracuje program rządowy wsparcia młodzieżowych drużyn pożarniczych w całej Polsce" – poinformował Czarnek.

Wskazał, że program ma przyczynić się do tego, aby młodzieżowe drużyny pożarnicze spotykały się na regularnych zbiórkach przez cały rok, a nie tylko wiosną i latem w związku z zawodami strażackimi. Poinformował, że dzięki pieniądzom rządowym grupy te będą miały zajęcia z pierwszej pomocy i z prowadzenia akcji przeciwpożarowych.

Dodał, że "w ramach tych zajęć będzie również komponent poznawania historii własnych ziem, ziem lokalnych, historii własnej OSP, administracji konkretnej gminy, powiatu, wydarzeń, które miały miejsce w historii w dokładnie tej gminie, w tym powiecie, po to, żeby byli również świadomi tego, w jaki sposób doszli do sytuacji, w której w tym momencie się znajdują w swoich ochotniczych strażach pożarnych".

Poinformował, że na to wszystko rząd będzie przeznaczał "od kilku do nawet 10 tys. zł miesięcznie w zależności od liczby ochotniczych straży pożarnych, które będą brały udział w konkretnej gminie w tym programie".

Szef MEiN powiedział, że chce, aby jesienią gotowy projekt w tej sprawie trafił do Rady Ministrów. Wyraził nadzieję, że program ruszy na początku przyszłego roku.

Czarnek zwrócił uwagę, że w ostatnich latach zwielokrotniono środki na funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych.

W konferencji wziął także udział poseł PiS Przemysław Drabek, który podkreślił, że niezwykle istotne jest odkrycie potencjału wśród młodych ludzi działających w młodzieżowych drużynach pożarniczych. Podziękował szefowi MEiN za wsparcie tych inicjatyw.

"W tym momencie zostanie nam tylko działać i mam nadzieję, że będziemy mogli się spotkać na inauguracji tego programu" – powiedział.

Młodzieżowe drużyny pożarnicze to grupy dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, zrzeszone przy ochotniczych strażach pożarnych. Z danych MEiN wynika, że w całym kraju młodzieży działającej przy OSP jest w sumie ok. 100 tys. Młodzi ludzie pod okiem opiekunów strażaków poznają tajniki służby pożarniczej, elementy pierwszej pomocy i są przygotowywani do wstąpienia w szeregi straży pożarniczej.