Liczba indywidualnych zajęć z przygotowania przedszkolnego lub nauczania dla chorych dzieci będzie mogła być wyższa od minimalnej, wskazanej w przepisach.
Musi się jednak na to zgodzić organ prowadzący, czyli najczęściej gmina. To jedna ze zmian przewidzianych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 28 sierpnia 2014 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz.U. poz. 1157), które dziś wchodzi w życie.
Zgodnie z nowymi przepisami minimalny wymiar indywidualnych zajęć dla przedszkolaków wynosi 4–6 godzin w tygodniu. Musi on być rozłożony na co najmniej dwa dni. Z kolei dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej będzie to 6–8 godzin, dla tych z klas IV–VI – 8–10 godzin, dla gimnazjalistów – 10–12 godzin, a dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – 12–16 godzin tygodniowo. W przypadku trzech pierwszych klas podstawówki zajęcia należy realizować w ciągu co najmniej dwóch dni w tygodniu, starszym uczniom trzeba je rozłożyć na co najmniej trzy dni.
Indywidualne zajęcia mają być prowadzone w miejscu pobytu dziecka. Dotąd mogły się odbywać w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Chore dzieci będą mogły jednak uczestniczyć w uroczystościach organizowanych w placówkach oświatowych.
Zajęcia z przedszkolakiem i uczniem klas I–III podstawówki będą mogły być prowadzone przez więcej niż jednego nauczyciela. Dotąd był wytypowany do nich jeden pedagog, przez co czasem zajęcia się nie odbywały z powodu jego nieobecności.
Zmiany dotyczące indywidualnej nauki dzieci objętych obowiązkiem wychowania przedszkolnego mają zacząć obowiązywać dopiero od 1 września 2016 r.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 9 września 2014 r.