Wysokość opłaty za wydanie odpisu dyplomu potwierdzającego nadanie stopnia doktora lub doktora habilitowanego w tłumaczeniu na język łaciński wyniesienie 80 zł. Tak wynika z opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora.
Przewiduje on poszerzenie katalogu dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o nadanie stopnia doktora. Obecnie do takiego podania należy załączyć m.in. poświadczenie posiadania tytułu zawodowego (magistra, magistra inżyniera, lekarza itp.), a także dokumenty określające proponowany temat i koncepcję rozprawy doktorskiej, propozycję osoby promotora, wykaz prac naukowych oraz informację o przebiegu ewentualnego poprzedniego przewodu doktorskiego. Osoby, które otrzymały „Diamentowy Grant” (wsparcie finansowe na realizację projektu naukowego) w ramach programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego, będą musiały dołączyć do wniosku zaświadczenia o ukończeniu trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich.
Projekt umożliwia także uczelniom, które nie posiadają własnego godła, umieszczanie na dyplomie doktorskim swojego loga. Dokument dla osób, które uzyskają tytuł naukowy w jednostce zagranicznej, będzie także zawierał nazwę kraju, w którym został on wydany.
W propozycji nowego rozporządzenia przewidziano także, że w przypadkach losowych pod dyplomem doktorskim nie będzie konieczne złożenie podpisu przez promotora, a w przypadku dyplomu habilitacyjnego – przez przewodniczącego komisji habilitacyjnej. W ich zastępstwie podpiszą się – odpowiednio – kierownik jednostki organizacyjnej oraz sekretarz komisji habilitacyjnej.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2014 r.
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia