"Dziś do północy czekamy na zgłoszenia nauczycieli do szczepień przeciw COVID-19. Obecnie mamy już zarejestrowanych w I i II etapie 543 tys. nauczycieli ze szkół i placówek oraz nauczycieli akademickich, a także innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach" – poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.

Podała, że w ramach II etapu do szczepień zgłosiło się 275 tys. nauczycieli, w tym 61 tys. nauczycieli akademickich.

Ostrowska dodała, że ostateczne dane o zarejestrowanych nauczycielach będą znane w sobotę.

Od poniedziałku trwa II tura rejestracji dla nauczycieli szkół i placówek do 65 lat oraz nauczycieli akademickich i innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach.

I tura rejestracji rozpoczęła się 8 lutego i zakończyła 10 lutego. Obejmowała ona nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych do 60. roku życia. Zgłosiło się wówczas 268 tys. osób.

Nauczyciele ze szkół i placówek rejestrowani są przez dyrektorów za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej, natomiast nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach – za pośrednictwem systemu POL-on. Pracowników uczelni zgłaszają rektorzy uczelni i szkół wyższych.

Na szczepienie mogą zarejestrować się osoby urodzone od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003 r. Szczepienia prowadzone są preparatem firmy AstraZeneca.

Nauczyciele, nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia na uczelni, urodzone w 1955 r. i wcześniej, będą mogli zaszczepić się w później.