Osoby, które chcą się kształcić na kilku fakultetach, będą się uczyć za darmo. Jednak uczelnie określą dla nich limity przyjęć.
Taką zmianę przyjęli posłowie w trakcie trzeciego czytania projektu nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Wprowadzili do niego kilkadziesiąt poprawek.
Jedną z nich jest zniesienie opłat za kolejne studia stacjonarne na uczelni publicznej. To wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 czerwca 2014 r. (sygn. akt K 35/11), który uznał, że przepisy o płaceniu za drugi fakultet są niezgodne z ustawą zasadniczą. Zwolnienie nie obejmie jednak studentów przyjętych na studia po 30 września 2012 r., jeśli nie spełnili kryteriów potrzebnych do uzyskania stypendium rektora. Spod tego wymogu wyłączone są osoby, które zostały przyjęte na rok akademicki 2013/2014. Oznacza to, że ci studenci nie poniosą kosztów, nawet jeśli mieli słabe wyniki w nauce.
Ponadto posłowie zobowiązali uczelnie do określania liczby miejsc dla osób podejmujących kolejne studia.
– Likwidacja odpłatności to jedyna zmiana tej noweli, która zasługuje na poparcie – mówi Włodzimierz Bernacki, poseł PiS.
Jego zdaniem wprowadzenie opłat za drugie studia spowodowało chaos.
– Celem było ograniczenie patologii, ponieważ studenci podejmowali kilka kierunków i ich nie kończyli. Studia były dla nich przechowalnią, później wchodzili na rynek pracy. W przedstawionej noweli jest wiele rozwiązań, które ułatwią podjęcie pracy – wyjaśnia prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
– Twierdzenie, że studenci uchylają się od pracy jest nieprawdą. Nawet po prestiżowych uczelniach nie mogą jej znaleźć, dlatego podjęcie kolejnych studiów jest jedynym sposobem funkcjonowania – uważa Zbigniew Girzyński, poseł PiS
Nowością w stosunku do wcześniejszych propozycji są zmiany w uwłaszczeniu naukowców. Jeśli obie strony (uczelnia i pracownik) dojdą do porozumienia, będą mogły przyjąć elastyczną i odpowiadającą im formę komercjalizacji wynalazku. Określą one w umowie rozwiązania dotyczące praw do wyników badań naukowych oraz podziału środków uzyskanych z ich sprzedaży. Jeśli kontrakt nie zostanie zawarty, wtedy obowiązywać będą regulacje określone w ustawie. Uczelnia będzie miała trzy miesiące na podjęcie decyzji w sprawie komercjalizacji.
Etap legislacyjny
Skierowano do Senatu