Na piątek w KPRM zaplanowano spotkanie prezesa ZNP z Dworczykiem i m.in. z głównym doradcą premiera ds. COVID-19 prof. Andrzejem Horbanem i z przedstawicielem ministerstwa edukacji i nauki.

Broniarz na konferencji prasowej przed spotkaniem powiedział, że podczas rozmowy z przedstawicielami rządu zamierza przekonać ich do szczepień nauczycieli łącznie z emerytami, jednocześnie nie eliminując nikogo z harmonogramu szczepień.

Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o nauczycieli przedszkolnych, pracowników przedszkoli oraz nauczycieli i pracowników związanych z edukacją w klasach I-III.

Reklama

"165 tys. nauczycieli miało być przetestowanych i wydano na ten cel kilkadziesiąt milionów złotych, nie marnujmy tych pieniędzy, tylko ich szczepmy" – przekonywał Broniarz.

"Chcemy też rozmawiać o możliwości poprawy informacji i przyspieszenia szczepień dla ogółu nauczycieli, bo nie ulega wątpliwości, że bezpieczny powrót do szkół, na którym nam wszystkim zależy, będzie możliwy wówczas, gdy będzie pewność, że uczniowie i nauczyciele są zdrowi i nikomu nie zagrażają" – mówił Broniarz.

Reklama

Dodał także, że na spotkaniu chce poruszyć temat "potrzeby modyfikacji prawa w zakresie potrzeby tworzenia baniek edukacyjnych", ponieważ – jak mówił – "w tym zakresie jest parę rzeczy niespójnych, nieczytelnych". Zwrócił uwagę, że to "dobry pomysł, ale w wielu szkołach niemożliwy do realizacji".

Zdaniem prezesa ZNP istnieje również konieczność rozmów na temat działań związanych z przygotowaniem nauczycieli i szkół do powrotu klas starszych.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. W grupie zero szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób z grupy pierwszej. Najpierw mają być szczepieni seniorzy – w piątek ruszyła rejestracja na szczepienia seniorów powyżej 80 lat, a od 22 stycznia rozpocznie się rejestracja seniorów powyżej 70 lat – 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia dla wszystkich seniorów 70 plus.

W grupie I są też pensjonariusze domów pomocy społecznej (mają być szczepieni od 18 do 22 stycznia przez zespoły wyjazdowe), pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu oraz służby mundurowe i nauczyciele.