Dziś na całym świecie uczniowie przystępujący do międzynarodowej matury pisali egzamin z języka angielskiego. Do 22. maja maturzyści będą mieli jeszcze kilkanaście egzaminów z sześciu przedmiotów.

W Warszawie do programu tak zwanej matury IB (czyt. Aj Bi, International Baccalaureate) przystąpiło 33. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Wicedyrektorka szkoły i koordynatorka egzaminu Grażyna Kania mówi, że jednym z największych atutów systemu jest rozwijanie umiejętności lingwistycznych. Narzędziem jest język angielski. Przez 2 lata programu ten język jest o wiele częściej używany niż w klasach dwujęzycznych. "Korzystanie z fachowej zagranicznej literatury, również pozwala go bardzo dobrze rozwinąć" - dodaje.

Maturzyści są świadomi wyboru. Wierzą, że międzynarodowa matura daje realnie większe szanse na karierę za granicą. Dyplom ma również o wiele większą wartość na uczelniach zagranicznych, niż zwykła polska matura.

Wyniki egzaminów będą znane 5. lipca. W Polsce program matury międzynarodowej realizowany jest od 1993 roku. Przeprowadza go 31 szkół, w tym 15 państwowych.