Sławomir Broniarz: Nauczyciel powinien uczyć kilku przedmiotów, a od godziny 15 pracować z bezrobotnymi

autor: Mira Suchodolska05.10.2012, 11:08; Aktualizacja: 05.10.2012, 11:16
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 rokuźródło: Newspix
autor zdjęcia: BOGDAN HRYWNIAK

Trzeba zmienić model kształcenia nauczycieli na taki, który pozwoli jednemu pedagogowi uczyć kilku przedmiotów. Wyobrażam sobie, że nauczyciel do godz. 14 pracuje w szkole, a od godz. 15 w ramach pensum zajmuje się np. pracą z osobami bezrobotnymi, niesamodzielnymi, wykluczonymi społecznie. Jest do tego lepiej przygotowany niż urzędnicy. To wymagałoby od nauczycieli rewolucji mentalnej, ale uważam, że to dobry pomysł - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (307)

  • orlean(2012-10-08 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie z budzetu, nie pracuja. Oni wymyslaja bzdury i dlatego panstwo tonie.
    Polska powinna pozbyc sie kanciarzy i idiotow, my mamy tez tylko tyle nerwow co dzban moze zmiescic wody. Oszolom, do domu.

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-11 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    M.J. - pamiętaj, że nie jesteś jedynym dinozaurem na tym forum i nie tylko Ty pamiętasz, jak to było; Ja też punktów za pochodzenie nie miałam a dostałam się na niezłe studia na jednej z najlepszych wówczas uczelni; żyłam w komunie, tytuł magistra uzyskałam w latach 80-tych i wiem, jak to było.
    Poza tym zgadzam się z Twoimi poglądami na politykę obecnego rządu i płace.
    Czy nauczyciele są oderwani od rzeczywistości? Niekoniecznie.
    Proszę pamiętać, że tu na tym forum wypowiadamy się nt naszej własnej, a nie jak oponenci, cudzej pracy. I chyba w tym problem i trudności we wzajemnym zrozumieniu się.
    Gdybym zaczęła wygłaszać farmazony nt tego jak pracuje się na stanowisku pracownika naukowo-technicznego na uczelni, to pewnie miałabyś prawo od oburzenia się na moją niewiedzę. A w sumie mogłabym to robić, bo mój mąż przez ponad 15 lat pracował na takim stanowisku. Nie zrobię tego, bo wiem, że nie wiem wszystkiego i jeśli napiszesz mi, ze jest inaczej, niż mi się wydaje, uznam, ze wypada mi się powstrzymać od oceniania czegoś, w czym 'nie siedzę'.
    Jeśli odpowiadamy sarkastycznie czy złośliwie, to tylko w reakcji na zaczepki takiej właśnie natury. Kto pierwszy kamień rzucił ...

    Odpowiedz
  • Anna(2012-10-12 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Coś się popierdasiło w główce i to konkretnie koledze Broniarzowi!!! Jak widać nie tylko ma problemy z prostatą ale i z rozumkiem również!!!

    Odpowiedz
  • .,.(2012-10-11 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    do MJ a nie uprzedzałam parę dni temu? Prezentujesz wrogie stanowisko w szlachetnej sprawie. Przekornie nie zostałaś wtedy zakrzyczana ale na tym forum po pierwsze: racje ma tylko jedna strona, jeśli nie - patrz pierwsze. Czyli spuść na dół głowę i patrz pokornie na czubki swoich butów. Ktoś napisał:nauczyciel ma zawsze racje i nikt mu nie podskoczy.

    do 288 - na pewno sie dowiesz, że nie jesteś nauczycielem ale osobą podającą sie za nauczyciela

    Odpowiedz
  • M.J.(2012-10-11 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Do jojo od M.J.: też nie chcę być złośliwa, ale chyba niewiele wiesz, jak się żyło w "komunie". Jestem kobietą i pracować zaczełam w 1973r po maturze. Na studia dzienne nie dostałam się, bo brakło mi punktów "za pochodzenie". Pracowałam i studiowałam wieczorowo/ chemia/. Nie chcę Cię przyprawiać o kompleksy, ale w latach 80-tych, tytuł magistra był okupiony cięższą pracy, niż obecne doktoraty, a poziom prac magisterskich nie ustępował poziomi dzisiejszych prac doktorskich. A potem byłam tak obciążona zobowiązaniami rodzinnymi, ze nie starczyło mi sił, ani zapału na zrobienie doktoratu, co nie przeszkodziło mi prowadzić ćwiczeń ze studentami, ani nie zwolniło mnie z obowiązku "dotrzymywania kroku" w zapoznawaniu się z postępem nauki w mojej dziedzinie.Natomiast to, że zarabiamy ZNOWU /jak za "komuny"/ mniej, niż pracownicy fizyczni, jest efektem wadliwej polityki płacowej Państwa. W głowach polityków, "komuna" trzyma się mocno, a rząd Tuska nie jest rządem liberałów, tylko rządem "kolesi"! Mój poprzedni post miał tylko uzmysłowić Wam, nauczycielom, jak bardzo jesteście oderwani od "normalnego" życia i nastawieni tylko na siebie, czemu dałeś wyraz pisząc: "JA BYM... Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel(2012-10-11 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    280 anglistka-
    ta inetrnetowa dyskusja rozgorzała między nami a Plb, a punktem wyjścia był zajawek artykułu.

    Odpowiedz
  • Mikołaj(2012-10-11 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    Po 18 powinien jeszcze brać udział w remontach, a w ciągu dnia na zmianę kręcić dynamem w celu zapewnienia prądu szkole.

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-11 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    280 anglistka - masz rację, artykuł jest mocno zmanipulowany - warsztat pracy Suchodoslkiej w całej krasie.
    Do Broniarza mam żal, że po takich tekstach nie występuje na drogę prawną. W końcu członkowie płacą składki i pieniądze na takie oczywistości związek powinien mieć.
    Wszystko, co Broniarz powiedział w wywiadzie stoi w jawnej sprzeczności ze zmanipulowanym ze wstępem do wywiadu. Cóż, są ludzie i ... niby też ludzie. Obrzydzenie...

    Odpowiedz
  • jojo(2012-10-11 11:14) Zgłoś naruszenie 00

    do MJ: masz rację, niewiele pamiętam (byłem za mały) z czasów komuny i powiem szczerze nie bardzo mnie interesuje rozpamiętywanie (choć historię uwielbiam), bo było minęło i nie będę (jak niektórzy politycy) ciągle siedział w przeszłości i żył historią.
    Co do poziomu prac i poziomu nauki to przyznaję rację :-) (o dziwo potrafię przyznać rację) i uwierz mi, że nie przyprawisz mnie o kompleksy bo pamiętam co było za moich studiów a co jest teraz.
    Natomiast co do zarobków, praw pracowników i całego zła to czytając te liczne komentarze odnoszę wrażenie, że za wszystko winni są nauczyciele :-) gdyby nie oni na zielonej wyspie byłoby "super" :-D
    Co do nastawienia "na siebie" - MJ może nie zauważyłaś, ale w dzisiejszych wszyscy nastawieni są na siebie - niestety. Co widzę w pracy i mogę podać liczne przykłady bo uzyskać od kogoś "bez interesowną" pomoc graniczy z cudem. Choć mam jednego kolegę, który pomaga mi bardzo i bez żadnego interesu - za co go podziwiam i przyznam szczerze, że jest dla mnie wzorem :-)
    i jeszcze jedno zdanie (skopiowane z mojego postu): czy ja zarabiam więcej jak przeciętny Kowalski - szczerze wątpię :-) na pewno nie zarabiam, więcej od pracowników fizycznych :-)
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • 123(2012-10-12 16:42) Zgłoś naruszenie 00

    Ten pomysł panu Prezesowi się nie udał. Ciekawe, ile czasu zajmie młodemu człowiekowi nauka tych kilku kierunków? Studia podyplomowe nie wypuszczają fachowców, a jedynie ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o danym kierunku. Lepiej nauczyć się jednego, wymarzonego kierunku i pracować wiedzą i sercem z uczniami, niż czuć się niepewnie w kilku kierunkach. W miarę upływu lat można odkryć w sobie inną pasję i się rozwijać. Pan Prezes nie powinien łatać nauczycielami dziur, z którymi rząd i samorządy nie dają sobie rady.

    Odpowiedz
  • nauczyciel ciągle zajęty(2013-01-09 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Powiem tylko tyle - pan Broniarz przesadził z pomysłami. Nauczyciel uczący kilku przedmiotów będzie ich uczył źle. Praca po 14 z osobami potrzebującymi ma się nijak do możliwości. Nauczyciele też mają rodziny i one też są potrzebujące. Praca ośmiogodzinna w szkole (łącznie z przygotowywaniem się i samokształceniem) - to jest dobry sposób na rozliczenie tych, którzy się obijają. A pani redaktor mówi paskudne głupoty. Koszmar.

    Odpowiedz
  • jolanta1(2012-11-11 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    do PLB - od kiedy to lekarz (koniował) ponosi odpowiedzialność za fuszerki? Dobre, ale sie uśmiałam... Chyba jeszcze nie było u nas takiego przypadku. Lekarze to jedna wielka mafia, nic więcej. Nieetyczne stworki zostawiające pacjentów samych sobie dla swoich partykularnych korzyści.

    Odpowiedz
  • nauczyciel bez pracy(2012-11-05 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    No sory ale ilu jest obecnie bezrobotnych nauczycieli, czyli taki nauczyciel miał by mnie nauczyciela uczyć jak szukać pracy i nie być wykluczonym społecznie???chore... to może odstąpi mi miejsce pracy.

    Odpowiedz
  • Belfer50+(2012-10-27 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ukonczyłem trzy kierunki studiów.
    -Panie i panowie "fahofcy", osobiście uczę 6-ciu (słownie: sześciu) przedmiotów zawodowych), w dwu szkołach i mam m 2/3 etatu.
    Żona uczy dwu przedmiotów ale w 18-tu klasach!
    Jeśli takimi uproszczonymi sądami, znający się inaczej, chcą ratować edukację to jest tragedia! Nie tędy droga. Gruntowne, od podstaw, zmiany w organizacji szkolnictwa. Szcególnie w zarządzaniu szkoła! I nie wrzucajcie wszystkich przedmiotów i poziomów nauczania do jednego worka.

    Odpowiedz
  • jolanta1(2012-10-23 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    do PLB - ale się uśmiałam. post 170. Dziwne masz przywileje ha ha, ja mam takie na co dzień. Ty juz nie wiesz, co pisać.

    Odpowiedz
  • .,.(2012-10-29 21:32) Zgłoś naruszenie 00

    niedowiary co się stało z przewodniczącym...!!!
    Jeszcze w maju domagał się dla nauczycieli 8% podwyzek od stycznia 2013 a teraz taka zmiana. Co się stało?

    Odpowiedz
  • dobry(2012-10-11 22:23) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie wejście się za wychowanie swoich pociech, aby były mnie agresywne i szanowali drugiego człowieka. Jeżeli nie, to za jakiś czas to wróci do Was z wielkim echem.

    Odpowiedz
  • muzyk(2012-10-12 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    do gwerty
    Jak wypowiadasz się o muzykach jako nauczycielach drugiej kategorii to dowiedz się ile lat kształci się muzyk, a do każdych zajęć też się musi przygotować

    Odpowiedz
  • .,.(2012-10-16 00:26) Zgłoś naruszenie 00

    295 i 296
    ani to błyskotliwe, ani zabawne. Czasem lepiej nie napisać nić niż napisać o jedno zdanie za dużo...

    Odpowiedz
  • Yah(2012-10-08 08:19) Zgłoś naruszenie 01

    Na rzeczowe argumenty żaden z tych trolli "specjalistów od reformowania oświaty" nie potrafi odpowiedzieć. Powtarzają bezmyślnie komunały za GW i GP. A może powiedzieć prawdę mamy dobre szkoły, dobrych nauczycieli, równość szans dla dzieci ale ... jesteśmy biednym krajem w związku z czym nie jesteśmy w stanie zapłacić pedagogom nawet tyle co w Rumunii i na Ukrainie. I z tym się zgodzę bo elity nie potrafią rządzić krajem i myśleć o jego przyszłości co zresztą potwierdza jego tysiącletnia historia.

    Odpowiedz