Sławomir Broniarz: Nauczyciel powinien uczyć kilku przedmiotów, a od godziny 15 pracować z bezrobotnymi

autor: Mira Suchodolska05.10.2012, 11:08; Aktualizacja: 05.10.2012, 11:16
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 rokuźródło: Newspix
autor zdjęcia: BOGDAN HRYWNIAK

Trzeba zmienić model kształcenia nauczycieli na taki, który pozwoli jednemu pedagogowi uczyć kilku przedmiotów. Wyobrażam sobie, że nauczyciel do godz. 14 pracuje w szkole, a od godz. 15 w ramach pensum zajmuje się np. pracą z osobami bezrobotnymi, niesamodzielnymi, wykluczonymi społecznie. Jest do tego lepiej przygotowany niż urzędnicy. To wymagałoby od nauczycieli rewolucji mentalnej, ale uważam, że to dobry pomysł - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego od 1998 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (307)

  • miśka(2013-09-13 18:22) Zgłoś naruszenie 01

    do Emeryta
    Najpierw musiałeś mieć trudne dzieciństwo i pod górkę do szkoły. Potem trudne małżeńskie pożycie z jak to mówisz z OBIBOKIEM. Teraz zapewne masz marną emeryturę i na dodatek zostałeś sam i nie ma ci kto tyłka podcierać. Bo i któż by chciał takiego życiowego nieudacznika?

    Odpowiedz
  • echinotadus(2013-07-18 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Broniarz,lepiej nie kompromituj się. Nic pan nie zrobił od szeregu lat dla nauczycieli i nic pan nie zrobi! Ciepła posadka i niezła pensyjka dla pana i nic więcej. Po co się narażać! Lekarze,prawnicy,pielęgniarki itp.potrafili wywalczyć sobie odpowiednie pensje i przywileje a my co, na szarym końcu!?!Reforma oświaty coraz gorsza,kto to widział aby w szkołach zawodowych nie było zajęć praktycznych i rysunku technicznego, tylko same ogólniki!Jak będzie tak dalej, to dogonimy UE! Już śmieją się z nas a będą boki zrywać! To wszystko jest chore!!! Nauczanie to nie jest machanie łopatą na budowie, a dzieci nie są robolami! Dajcie spokój nauczycielom i nie niszczcie tego, co było sprawdzone przez tyle lat!

    Odpowiedz
  • nauczyciel ciągle zajęty(2013-01-09 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Powiem tylko tyle - pan Broniarz przesadził z pomysłami. Nauczyciel uczący kilku przedmiotów będzie ich uczył źle. Praca po 14 z osobami potrzebującymi ma się nijak do możliwości. Nauczyciele też mają rodziny i one też są potrzebujące. Praca ośmiogodzinna w szkole (łącznie z przygotowywaniem się i samokształceniem) - to jest dobry sposób na rozliczenie tych, którzy się obijają. A pani redaktor mówi paskudne głupoty. Koszmar.

    Odpowiedz
  • jolanta1(2012-11-11 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    do PLB - od kiedy to lekarz (koniował) ponosi odpowiedzialność za fuszerki? Dobre, ale sie uśmiałam... Chyba jeszcze nie było u nas takiego przypadku. Lekarze to jedna wielka mafia, nic więcej. Nieetyczne stworki zostawiające pacjentów samych sobie dla swoich partykularnych korzyści.

    Odpowiedz
  • nauczyciel bez pracy(2012-11-05 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    No sory ale ilu jest obecnie bezrobotnych nauczycieli, czyli taki nauczyciel miał by mnie nauczyciela uczyć jak szukać pracy i nie być wykluczonym społecznie???chore... to może odstąpi mi miejsce pracy.

    Odpowiedz
  • .,.(2012-10-29 21:32) Zgłoś naruszenie 00

    niedowiary co się stało z przewodniczącym...!!!
    Jeszcze w maju domagał się dla nauczycieli 8% podwyzek od stycznia 2013 a teraz taka zmiana. Co się stało?

    Odpowiedz
  • Belfer50+(2012-10-27 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ukonczyłem trzy kierunki studiów.
    -Panie i panowie "fahofcy", osobiście uczę 6-ciu (słownie: sześciu) przedmiotów zawodowych), w dwu szkołach i mam m 2/3 etatu.
    Żona uczy dwu przedmiotów ale w 18-tu klasach!
    Jeśli takimi uproszczonymi sądami, znający się inaczej, chcą ratować edukację to jest tragedia! Nie tędy droga. Gruntowne, od podstaw, zmiany w organizacji szkolnictwa. Szcególnie w zarządzaniu szkoła! I nie wrzucajcie wszystkich przedmiotów i poziomów nauczania do jednego worka.

    Odpowiedz
  • jolanta1(2012-10-23 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    do PLB - ale się uśmiałam. post 170. Dziwne masz przywileje ha ha, ja mam takie na co dzień. Ty juz nie wiesz, co pisać.

    Odpowiedz
  • ZNPowiec(2012-10-17 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Broniarz, a kiedy nauczyciel ma spędzać czas z rodziną?

    Odpowiedz
  • M.J.(2012-10-16 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jana45: Brawo! Grzecznie, na temat, bez zacietrzewienia. Popieram w 100%. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Jan45(2012-10-16 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Prezes ZNP odkrywa Amerykę. Przy tym udaje, że to takie nowsze odkrywanie, że obserwacje i wnioski są oryginalne. Czyli jego własne, prezesowe. Tymczasem w wielu krajach tak już jest. Z tą różnicą, że nie ma nauczycieli od wszystkiego. Nauczyciele szkół średnich muszą mieć ukończone DWA fakultety. I mają. Mogą uczyć dwóch przedmiotów. To pozwala na elastyczne (czyli sprawniejsze) zarządzanie szkołą. Tak jest w krajach skandynawskich i w Niemczech. Nie wiem, czy w innych krajach jest tak samo, ale sądzę, że to prawdopodobne. Tyle w kwestii kształcenia i kwalifikacji. Ale to nie wszystko. Są jeszcze dwa zagadnienia bardzo istotne, co do których zmiany byłyby baaaardzo pożądane. Pierwsza sprawa to pensum. W ww. krajach skandynawskich pensum dla różnych przedmiotów jest zróżnicowane. Różnice są spore, ale dotyczą nie sumy godzin, a ilości godzin przy tablicy lub z uczniami. Etat to 40 godzin tygodniowo, ale jedni muszą z uczniami pracować 60% tego czasu (np. wuefiści i plastycy), a inni 40% czasu (np. matematycy, filolodzy). Czyli odpowiednio 24 i 16 godzin tygodniowo. Są też pensa pośrednie, dla innych przedmiotów. Czy to jest u nas niewykonalne? Dlaczego u nas tak się nie robi? To o TO trzeba pytać. I prezesa, i władze oświatowe. Przecież wszyscy wiemy, że np. wuefiści nie muszą pracować poza lekcjami tyle, ile matematycy i filologowie. A U NAS pensum mają takie samo.

    Jest też kwestia kontrolowania nauczycieli i szkół. To prawda, że szkoły są przejrzyste, że tam wszystko widać. Że oceniają je i uczniowie, i ich rodzice. Ale co do kontrolowania przez organa prowadzące i nadzorujące, jest z tym bardzo kiepsko. Ta akurat kontrola ogranicza się do finansów i personalnej obsady dyrektora. Natomiast nie ma ŻADNEJ kontroli efektów nauczania. Kiedyś, w głębokim socjalizmie, kontroli była za dużo. Ale BYŁA kontrola efektów nauczania. Teraz wahadło dziejowe sprawiło, że w trosce o finanse władze dopuściły do drastycznego spadku poziomu nauczania. Widzą to wszyscy, a niektórzy nawet odczuwają to dotkliwie. Na przykład nauczyciele akademiccy, którzy buntują się, bo absolwenci szkół średnich nierzadko mają kłopoty z wiedzą elementarną.

    TO SĄ TE PRAWDZIWE PROBLEMY, Panie Prezesie. A jak je rozwiązywać? Popatrz Pan choćby na Szwecję czy Danię. Pojedź Pan tam. Tam Panu to powiedzą.

    Odpowiedz
  • .,.(2012-10-16 00:26) Zgłoś naruszenie 00

    295 i 296
    ani to błyskotliwe, ani zabawne. Czasem lepiej nie napisać nić niż napisać o jedno zdanie za dużo...

    Odpowiedz
  • filologini(2012-10-14 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    295: molibden - propozycja zostanie zgłoszona na najbliższej radzie ped. jako pilny temat szkolenia kadry nauczycielskiej

    Odpowiedz
  • molibden(2012-10-13 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    qwerty zapomniałes dopisać że po 19. w planie nauczyciela powinny się znaleść zajecia w burdelu , a po 24. mycie tramwajów

    Odpowiedz
  • muzyk(2012-10-12 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    do gwerty
    Jak wypowiadasz się o muzykach jako nauczycielach drugiej kategorii to dowiedz się ile lat kształci się muzyk, a do każdych zajęć też się musi przygotować

    Odpowiedz
  • 123(2012-10-12 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    Prezes ZNP powinie bronić interesów pracowników oświaty, a nie wymyślać co by zrobić, aby dołożyć im jeszcze więcej obowiązków. Mało mają na głowie? Dlaczego prezes pozwolił na to, aby w trakcie trwania pracy zmieniono nauczycielom warunki nabycia praw emerytalnych? Można było walczyć o taką zmianę jaką mają np. policjanci. Pan D. Tusk mówił, że prawo nie działa wstecz. W wypadku wielu n-li zadziałało! Czy p. prezes rozmawia z nauczycielami, czy to są jego ,,myśli nieuczesane "?

    Odpowiedz
  • 123(2012-10-12 16:42) Zgłoś naruszenie 00

    Ten pomysł panu Prezesowi się nie udał. Ciekawe, ile czasu zajmie młodemu człowiekowi nauka tych kilku kierunków? Studia podyplomowe nie wypuszczają fachowców, a jedynie ludzi, którzy mają jakieś pojęcie o danym kierunku. Lepiej nauczyć się jednego, wymarzonego kierunku i pracować wiedzą i sercem z uczniami, niż czuć się niepewnie w kilku kierunkach. W miarę upływu lat można odkryć w sobie inną pasję i się rozwijać. Pan Prezes nie powinien łatać nauczycielami dziur, z którymi rząd i samorządy nie dają sobie rady.

    Odpowiedz
  • Anna(2012-10-12 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Coś się popierdasiło w główce i to konkretnie koledze Broniarzowi!!! Jak widać nie tylko ma problemy z prostatą ale i z rozumkiem również!!!

    Odpowiedz
  • dobry(2012-10-11 22:23) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie wejście się za wychowanie swoich pociech, aby były mnie agresywne i szanowali drugiego człowieka. Jeżeli nie, to za jakiś czas to wróci do Was z wielkim echem.

    Odpowiedz
  • .,.(2012-10-11 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    do MJ a nie uprzedzałam parę dni temu? Prezentujesz wrogie stanowisko w szlachetnej sprawie. Przekornie nie zostałaś wtedy zakrzyczana ale na tym forum po pierwsze: racje ma tylko jedna strona, jeśli nie - patrz pierwsze. Czyli spuść na dół głowę i patrz pokornie na czubki swoich butów. Ktoś napisał:nauczyciel ma zawsze racje i nikt mu nie podskoczy.

    do 288 - na pewno sie dowiesz, że nie jesteś nauczycielem ale osobą podającą sie za nauczyciela

    Odpowiedz