Ponad 360 tys. szóstoklasistów w ponad 12 tys. szkół podstawowych w całej Polsce przystąpiło we wtorek do pisemnego sprawdzianu. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.

Sprawdzian rozpoczął się po godz. 9.00 i trwał 60 minut. Dla uczniów z dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu mógł być przedłużony o 30 minut. Wszyscy uczniowie w Polsce piali taki sam test.

Sprawdzian, zwany kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, ma skontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Ma ocenić, w jakim stopniu opanował on czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie.

pdf icon arkusz egzaminacyjny dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim
pobierz plik
pdf icon arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabo słyszących i uczniów niesłyszących
pobierz plik
pdf icon arkusz egzaminacyjny dla uczniów słabo widzących
pobierz plik
pdf icon arkusz egzaminacyjny dla uczniów bez dysfunkcji i uczniów z dysleksją rozwojową
pobierz plik

W zestawie było 26 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: o początkach kina, filmach braci Lumiere oraz do wiersza Leopolda Staffa "Burza nocna".

Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. znajomością państw leżących nad Bałtykiem czy umiejętnością rozwiązywania zadań z geometrii.

W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. obliczyć ile trwało skanowanie jednej strony, gdy wiadomo ile trwa skanowanie kilkudziesięciu. Szóstoklasiści musieli też napisać dwa teksty własne - na podstawie zamieszczonych rysunków napisać instrukcję przygotowania czekolady do picia oraz napisać opowiadanie o tym, jak ktoś zrobił miłą niespodziankę swoim domownikom.

Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do sprawdzianu w wtorek, będzie go pisać w drugim terminie - 5 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

Uczniowie, którzy w ogóle nie przystąpią do sprawdzianu w tym roku, muszą powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na egzamin za rok.

Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych i społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły.

Sprawdzianu nie można powtórzyć, jeśli uczeń uzyska słaby wynik.

Wstępne informacje o wynikach tegorocznego sprawdzianu uczniowie otrzymają w czerwcu. Umieszczone będą one także na specjalnych zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, które szóstoklasiści otrzymają na koniec roku szkolnego wraz ze świadectwami.

W związku ze sprawdzianem wtorek mógł być dniem wolnym od lekcji w szkołach podstawowych. Decyzję z tej sprawie podejmowali dyrektorzy placówek.