Samorządy, kuratoria i pracownicy urzędów wojewódzkich będą się musieli za miesiąc przestawić na nowy system informacji oświatowej. Ten nawet jeszcze nie ruszył, a rząd zamierza go zmienić.
Oprogramowanie i sprzęt, jakim szkoły i samorządy będą się posługiwać przy wdrożeniu nowego sytemu informacji oświatowej (SIO) został już określony rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 8 marca 2012 r. w sprawie warunków technicznych dla sprzętu oraz oprogramowania służącego do prowadzenia lokalnych baz danych SIO. Trafił właśnie do publikacji w Dzienniku Ustaw.
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) zapewnia, że wymagania minimalne dla sprzętu, który będzie przeznaczony do obsługi nowego SIO, uwzględniają te ustalone w 2005 r. Wtedy bowiem ruszył projekt budowy pracowni internetowych w szkołach. Stąd też zapewnienia, że placówki nie będą musiały kupować nowych komputerów i oprogramowania.

14 mln zł kosztuje wdrożenie nowego systemu informacji oświatowej

W listopadzie resort edukacji przesłał także do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie procedury weryfikacji dostępu do bazy danych SIO. Dokument utknął w konsultacjach. Do projektu było bardzo dużo uwag dotyczących ochrony danych osobowych uczniów i nauczycieli. W efekcie MEN przygotowuje nowelizację ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o SIO (Dz.U. nr 139, poz. 814 z późn. zm.), która w najbliższych dniach trafi do konsultacji. Ma ona uszczelnić kwestie związane z ochroną danych o uczniach, którzy mają różnego rodzaju problemy zdrowotne czy też w samej nauce.
– To już kolejny przypadek po sześciolatkach, że MEN wprowadza zmiany przed wejściem w życie nowych rozwiązań. Przepisy o SIO muszą jednak być znowelizowane, bo resort edukacji będzie miał dostęp do danych wrażliwych kilku milionów uczniów i nauczycieli – mówi Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.
Dodaje, że system nie zawiera żadnych dodatkowych zabezpieczeń chroniące dane przez wypływem.
W SIO znajdą się dane personalne o uczniu (PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia). Będzie tam też informacja o wynikach egzaminów zewnętrznych czy promocji do następnej klasy. Wprowadzone do niego zostaną także opinie i orzeczenia z poradni pedagogiczno-psychologicznej.
Etap legislacyjny
Czeka na publikację w Dz.U.