Na lekcjach informatyki nie może być więcej niż 24 uczniów. Został rok na spełnienie nowych wymogów.
Wyjazd nauczyciela z dziećmi na wycieczkę nie będzie już realizowany w ramach dodatkowych godzin karcianych. Takie zmiany wprowadza m.in. rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. poz. 204), które zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy mają obowiązywać już od nowego roku szkolnego.
Zaspokajanie potrzeb edukacyjnych uczniów będzie odbywać się w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły wynikających z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy – Karta nauczyciela. Tych na jednego nauczyciela w szkole podstawowej i gimnazjalnej przypada po dwie tygodniowo, a w ponadgimnazjalnych jest to jedna godzina.

5,4 mln uczniów uczy się w placówkach oświatowych

Jeśli szef placówki uzna, że uczniowie potrzebują więcej zajęć, może o to zawnioskować do organu prowadzącego, czyli np. gminy. Maksymalnie na klasę może otrzymać dodatkowo do trzech godzin tygodniowo.
Dyrektorzy placówek uważają, że nowe rozwiązania powinny być wcześniej publikowane. Tym bardziej że zmianie ulega również liczba zajęć w poszczególnych klasach.
– Rzeczywiście nie powinniśmy być zaskakiwani tego typu rozwiązaniami – mówi Marek Pleśniar, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.
Dodaje, że na przełomie lutego i marca szefowie placówek przygotowują strategię zarządzania na nowy rok, w której uwzględnią nowe rozwiązania.
O ile z zaleceń nowej podstawy programowej wynika, że w klasach I – III uczniów w jednej klasie nie powinno być więcej niż 26, to ramowe plany również limitują oddziały w pozostałych klasach, ale tylko na niektórych przedmiotach. Na przykład na zajęciach komputerowych nie może być więcej uczniów niż 24 i każdy ma mieć swoje stanowisko. Gminy na dostosowanie się do tego obowiązku mają czas do 31 sierpnia 2013 r.
Etap legislacyjny
Opublikowane w Dzienniku Ustaw