Krajowi konsultanci nie zalecają wykonywania nauczycielom testów przesiewowych wykrywających przeciwciała – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że takie testy powinny być wykonywane na zlecenie lekarza, żeby właściwie zinterpretować ich wyniki.

Podczas briefingu w resorcie zdrowia Andrusiewicz odniósł się do postulatów badania na obecność koronawirusa kadry pedagogicznej.

"Jest stanowisko krajowych konsultantów w zakresie mikrobiologii lekarskiej, diagnostyki laboratoryjnej, chorób zakaźnych i prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, które nie zaleca badań przesiewowych testami immunologicznymi, czyli wykrywającymi przeciwciała" – oświadczył.

Wyjaśnił, że testy immunologiczne powinny być wykonywane wyłącznie na zlecenie lekarza lub podmiotu leczniczego tak, aby wyniki były właściwie zinterpretowane.

"Stanowisko to podkreśla dwie rzeczy, o których systematycznie mówimy. Po pierwsze, wynik negatywny nie jest wynikiem pewnym. Osoba, która została zbadana testem immunologicznym, mimo wyniku negatywnego może być osobą chorą. Tak jak osoba, która ma wynik pozytywny, nie musi być osobą chorą, ponieważ może nabrać już odporności i wynik pozytywny może świadczyć tylko o tym, że tę chorobę przebyła" – wskazał Andrusiewicz.

Przed otwarciem przedszkoli i żłobków władze Łodzi zdecydowały o przeprowadzeniu badań przesiewowych nauczycieli. Na obecność przeciwciał przebadano 3337 osób, z których 456 miało wynik pozytywny lub wątpliwy.

O zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa apelował m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego.