statystyki

Rodzice wracają do pracy, a ich potomstwo do przedszkoli

autor: Tomasz Żółciak18.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 18.05.2020, 08:42
Zgodnie z wytycznymi rządowymi do jednej grupy w przedszkolu lub żłobku można przyjąć 12 dzieci.

Zgodnie z wytycznymi rządowymi do jednej grupy w przedszkolu lub żłobku można przyjąć 12 dzieci.źródło: ShutterStock

Część dużych miast dopiero dziś otworzy placówki dla najmłodszych. Nadal są jednak samorządy, które z tym zwlekają – z troski o bezpieczeństwo. Głównie na Śląsku, gdzie są ogniska koronawirusa.

Choć placówki dla najmłodszych mogły być otwarte już od 6 maja, wiele gmin uznało, że potrzebuje więcej czasu na przygotowania. – W pierwszej kolejności musieliśmy zapewnić bezpieczeństwo – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza. – To była ogromna operacja logistyczna i finansowa. Musieliśmy we własnym zakresie przygotować niezbędne procedury i instrukcje, zakupić prawie 3 mln par rękawiczek, ponad 200 tys. maseczek jednorazowych i ponad 120 tys. maseczek wielorazowego użytku, prawie 23 tys. przyłbic i ponad 3,5 tys. fartuchów (dla żłobków, przedszkoli i obiektów sportowych), zdezynfekować ponad 1000 obiektów metodą ozonowania – podsumowuje.

W stolicy chęć oddania dzieci do przedszkoli zgłosiło 27 proc. rodzin – to ok. 15,4 tys. przedszkolaków; w przypadku żłobków – 34 proc. rodzin, czyli 4,5 tys. maluchów. – W tej chwili możemy zapewnić opiekę w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach dla maksymalnie ponad 21 tys. dzieci. Co oznacza, że jeśli rząd nie złagodzi wytycznych sanitarnych, za chwilę może być problem z przyjmowaniem kolejnych dzieci – przestrzega Karolina Gałecka.

Zgodnie z wytycznymi rządowymi do jednej grupy w przedszkolu lub żłobku można przyjąć 12 dzieci. W placówkach będą wprowadzone odpowiednie procedury, m.in. przyjęcia do grup będą się odbywały tylko w określonych godzinach. Osoby przyprowadzające i odprowadzające dzieci będą musiały osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. W przestrzeni wspólnej będą mogli przebywać rodzice przy zachowaniu co najmniej 2 m dystansu. Czas ich pobytu w placówce będzie ograniczony do niezbędnego minimum. Sale będą wietrzone co godzinę, dzieci mają często myć ręce. Place zabaw będą dezynfekowane, a maluchy będą z nich korzystały w małych grupach. W przedszkolach nie będzie żadnych zajęć dodatkowych ani imprez okolicznościowych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane