Utworzenie dodatkowej nakładki, tzw. kreatora, który ułatwia tworzenie i udostępnianie materiałów – to nowa funkcjonalność wprowadzona na platformie epodreczniki.pl - poinformował w czwartek MEN, zapewniając, że cały czas jest ona udoskonalana.

Według resortu edukacji, platforma cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. "Średnio dziennie odnotowujemy ponad 1,3 mln odsłon" - podano.

Zintegrowana Platforma Edukacyjna https://epodreczniki.pl to bezpłatne, stworzone i administrowane przez resort edukacji narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

Jak czytamy w komunikacie MEN nowa funkcjonalność na platformie to funkcja "teczka" do tworzenia materiałów działa w sposób analogiczny do "koszyka" znanego ze sklepów internetowych.

"Wciąż udoskonalamy serwis, wprowadzając nowe funkcjonalności, takie jak m.in. kontakt pomiędzy nauczycielami i uczniami w czasie rzeczywistym oraz możliwość dodawania komentarzy do materiałów. Nauczyciele mogą nie tylko wykorzystywać już dostępne e-materiały, ale także tworzyć własne treści i udostępniać je uczniom" - informuje resort edukacji.

Podaje, że obecnie każdy użytkownik może zgłaszać swoje spostrzeżenia i uwagi przez dostępny na platformie formularz. Analizowane są także zadawane przez nich pytania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu po wdrożeniu nowych funkcjonalności. "Na podstawie tych danych optymalizowane są zarówno interfejs, jak i nazewnictwo" - zapewnia MEN.

Materiały dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej są: bezpłatne, zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych, udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd., dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon), dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji: e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia, dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki, przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć. Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani. Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.