Prezydent Sosnowca (Śląskie) Arkadiusz Chęciński zdecydował w środę, że 6 maja w mieście nie zostaną otwarte żłobki i przedszkola ze względu na wysoki poziom zakażeń koronawirusem w woj. śląskim.

"Podjąłem decyzję, aby 6 maja nie otwierać żłobków i przedszkoli z uwagi na wysoki poziom zakażeń COVID-19 w woj. śląskim (od kilku dni najwyższy wskaźnik w Polsce)" – napisał prezydent Chęciński w środę na swoim profilu na portalu społecznościowym.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Jak wyjaśnił, ostateczne decyzje będą podejmowane przez organy prowadzące te placówki.

"Po pierwsze musimy mieć pewność, że sytuacja zdrowotna jest stabilna. Po drugie musimy mieć wiedzę o tym, ilu rodziców chciałoby obecnie posłać swoje dzieci do żłobków lub przedszkoli. Przez najbliższy tydzień opiekunowie placówek będą kontaktować się w tej sprawie z rodzicami" – poinformował prezydent Sosnowca.

"Niestety rząd dał nam zbyt mało czasu, aby przygotować cały system opieki nad najmłodszymi w ciągu tygodnia. Przypominam, że rodzice dzieci będą mieli możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego. Uważam, że nie wcześniej niż 11 maja będziemy mogli częściowo otwierać nasze placówki. Informacje na temat ich ewentualnego otwierania podamy 8 maja, przy czym będziemy kierowali się aktualną sytuacja epidemiczną w regionie. Najważniejsze jest dla nas zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych, rodziców oraz ich opiekunów" – podsumował Arkadiusz Chęciński.

Łącznie w woj. śląskim potwierdzono dotąd 2 182 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym 102 w ostatnich godzinach. 113 osób zmarło, 322 wyzdrowiały.