statystyki

„Palestra” chce wrócić na listę pism punktowanych

autor: Szymon Cydzik12.08.2019, 20:00
W kwietniu nowy skład redakcyjny złożył do resortu wniosek o przywrócenie „Palestry” na listę, jako „pisma z tradycjami”, ale ministerstwo odmówiło. Jednocześnie jednak trwają zmiany merytoryczne, graficzne i projektowe, dzięki którym czasopismo ma szanse jeszcze tej jesieni znaleźć się w międzynarodowych bazach danych SCOPUS i ERIH Plus.

W kwietniu nowy skład redakcyjny złożył do resortu wniosek o przywrócenie „Palestry” na listę, jako „pisma z tradycjami”, ale ministerstwo odmówiło. Jednocześnie jednak trwają zmiany merytoryczne, graficzne i projektowe, dzięki którym czasopismo ma szanse jeszcze tej jesieni znaleźć się w międzynarodowych bazach danych SCOPUS i ERIH Plus.źródło: ShutterStock

Brak wydawanego przez Naczelną Radę Adwokacką periodyku na liście czasopism punktowanych, opublikowanej niedawno przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wywołał duże poruszenie w środowisku adwokackim. „Palestra” to bowiem naturalne miejsce do publikacji treści naukowych przez adwokatów i co za tym idzie – zdobywania punktów potrzebnych w karierze akademickiej.

 Resort uwzględnił na liście wyłącznie tytuły wpisane do międzynarodowych baz danych oraz te, które przystąpiły do ministerialnego programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”.

Ponieważ polskich pism prawniczych nie ma w zagranicznych bazach, znaczenie miało wyłącznie skorzystanie z ministerialnego programu. Jednak długa choroba i śmierć poprzedniego redaktora naczelnego „Palestry”, mec. Czesława Jaworskiego, oraz aplikowanie i powołanie do Sądu Najwyższego jego zastępcy dr. hab. Adama Redzika spowodowały „perturbacje i zawirowania w redakcji” zakończone dopiero pod koniec 2018 r. powołaniem nowego kierownictwa miesięcznika, w tym nowego redaktora naczelnego, prof. Macieja Gutowskiego. Stało się to już jednak po upływie terminów na zgłaszanie się do programu.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • jak zwykle(2019-08-13 05:30) Zgłoś naruszenie 211

  Po pierwsze prawo to nie nauka. Po drugie PIS jest partią prokorporacyjną, która wypięła się magistrów prawa i włazi bez wazeliny korporacjom prawniczym, które PIS mają za nic. Żenujący obraz. Więc pewnie wkrótce wszystkie periodyki korporacyjne będą "naukowe". :)))

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rad(2019-08-13 01:39) Zgłoś naruszenie 29

  A to niby czemu nie może to być czasopismo zawodowe? Czemu ma byc naukowe? Może lepiej niech będzie zawodowe - prawnicy docenią prestiż, co tam punkty mginistra.

  Odpowiedz
 • podkomorzy(2019-08-13 06:35) Zgłoś naruszenie 19

  Adwokaci to naukawcy, a nie naukowcy. Ludzie, którzy uwierzyli, że są zawodem zaufania publicznego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • adwokacina(2019-08-13 10:01) Zgłoś naruszenie 18

  Ta palestra to jeden wielki skandal. Wciska się ją adwokatom, którzy muszą płacić za jej dostarczanie. Taki obowiązkowe kupowanie określonej gazety. wyobrażacie sobie, że nap. jako kasjerzy w banku musielibyście kupować jaką gazetę "kasjer Polski" i płacić za nią z własnej kieszeni. Publikują w niej zazwyczaj "znajomi i przyjaciele królika" właśnie po to, aby robić jakieś punkty, a potem zostać doktorami i robić habilitacje na zasadzie znajomości i układów ze środowiskiem akademickim. Zawarte w tej gazecie wynurzenia i dywagacje nie interesują nawet psa z kulawą nogą. Wystarczy zobaczyć, jak często się powołuje na nią np Sąd Najwyższy albo NSA. Najwyższy czas, aby ministerstwo się zajęło tym problemem i sprawiło, żeby kupowanie tej wątpliwej jakości gazety nie było obowiązkowe dla adwokatów, którzy ciężko pracują i muszą finansować "naukowców" ze śmietanki towarzyskiej. Jak to taka super gazeta, to na pewno się sprzeda bez narzucania obowiązku jej kupowania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane