W tym tygodniu odbędzie się kolejna sesja debaty na temat oświaty z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego; rząd jest otwarty na rozmowy, ale oczekuje partnera po drugiej stronie; jak dotąd szef ZNP Sławomir Broniarz nim nie był - powiedział w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin.
Reklama

Sasin mówił w TVP Info, że wciąż trwają rozmowy w ramach tzw. okrągłego stołu dotyczącego sytuacji w oświacie, które zostały zainagurowane pod koniec kwietnia. Jak przekazał, "w tym tygodniu" odbędzie się kolejna sesja podsumowująca dotychczasowe rozmowy; udział w niej ma wziąć premier Mateusz Morawiecki.

"Jesteśmy otwarci na rozmowy i poprawę sytuacji nauczycieli, ale oczekujemy partnera po drugiej stronie. Jak na razie Sławomir Broniarz (szef ZNP - PAP) tym partnerem nie był" - oświadczył Sasin.

Szef KSRM ponowił też zaproszenie do rozmów dla ZNP, polityków opozycji oraz tych przedstawicieli rodziców i nauczycieli, którzy nie wzięli udziału w dotychczasowych obradach. Sasin wyraził także nadzieję, że patronat nad rozmowami obejmie prezydent Andrzej Duda.

Grzegorz Długi (Kukiz’15) ocenił zaś, że Sławomir Broniarz nie powinien być "twarzą" strajku nauczycieli. Według niego, szef ZNP upolitycznił ten protest oraz odpowiada za to, że "strajk się nie udał". "Pan Broniarz powinien być w drugiej linii; w pierwszej linii powinny być nowe +twarze+" - powiedział w TVP Info.

W poniedziałek rozpoczęły się matury. Ponad 269,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godz. 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu odbył się egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.