Premier wybierze przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów spośród ponad 200 jej członków, a nie tylko dwóch wskazanych kandydatów.
Tak wynika z nowelizacji z 21 kwietnia 2017 r. ustawy o stopniach i tytule naukowym, którą wczoraj bez poprawek przyjął Senat. Teraz trafi do podpisu prezydenta.
Punktem spornym w trakcie wczorajszych obrad okazał się nowy tryb wyboru przewodniczącego CK. – Do tej pory był on wyznaczany przez premiera spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez CK. Ci zostali wyłonieni już kilka miesięcy temu. Ale przewodniczący nie został wyznaczony, ponieważ premier nie zgadzał się z wyborem przedstawionych kandydatów. Powstał pat, który prowadzi do zaległości m.in. w nadawaniu tytułu naukowego, obecnie dla znacznej już liczby osób – wskazał Piotr Wach, senator PO.
Senatorowie PO zaproponowali więc poprawkę, zgodnie z którą premier wybierałaby przewodniczącego spośród trzech wskazanych osób, a zgłoszone w styczniu kandydatury zostałyby unieważnione. – Ta poprawka to rozsądny kompromis. Dawałaby możliwość wyjścia z tej sytuacji. Zmiana niby niewielka, ale miałaby swoje konsekwencje i stwarzałaby dodatkowe możliwości. Mianowicie zostałaby zachowana podmiotowość grona centralnej komisji, które przedstawia kandydatów na swojego przewodniczącego, ale jednocześnie byłoby to nowe rozdanie – wyjaśniał Piotr Wach. Poprawka została jednak odrzucona.
Nowelizacja zakłada ponadto zmiany w uzyskiwaniu stopni naukowych. Młodzi naukowcy będą mogli uzyskać stopień doktora, pracując nad wynalazkiem w firmie.
Etap legislacyjny
Czeka na podpis prezydenta