Do końca czerwca chcemy pokazać kolejne propozycje w reformie systemu edukacyjnego m.in. zasady egzaminowania i doskonalenia nauczycieli czy kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach – zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

Szefowa MEN uczestniczyła w poniedziałek w Jeleniej Górze (Dolnośląskie) w spotkaniu z samorządowcami, nauczycielami i rodzicami, podczas którego rozmawiano o wdrażaniu nowej ustawy reformującej oświatę.

Na konferencji prasowej Zalewska zapowiedziała, że zespoły eksperckie, które uczestniczyły nad pracami nad przyjętą niedawno ustawą będą pracowały nad kolejnymi elementami, które będą następnymi propozycjami regulującymi reformę systemu edukacji.

"Przepisy Prawa oświatowego po pięciu latach, gdy wprowadzimy jednolity system, znikną. Eksperci będą pracować nad przepisami dotyczącymi dotacji i subwencji, egzaminowania i doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz nad regulacjami o kształceniu uczniów o specjalnych potrzebach, czyli tych najbardziej uzdolnionych" - powiedziała Zalewska.

Dodała, że nowe propozycje zostaną przygotowane do końca czerwca i będą wówczas "pokazane wszystkim zainteresowanym i konsultowane".

"Poprzednia ustawa o systemie edukacji były kompletnie nieczytelna, bo 98 razy ją zmieniano. Trzeba doprowadzić do takiej sytuacji, że w systemie edukacji, który jest skomplikowanym systemem, zacznie obowiązywać kilka ustaw" - powiedziała Zalewska.

Ustawy reformujące system szkolny w Polsce zostały w ubiegłym tygodniu uchwalone przez Sejm, a Senat nie wprowadził do nich poprawek. Jeśli podpisze je prezydent, rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Przywrócone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany mają być wprowadzane od roku szkolnego 2017/2018. (PAP)