Najlepsze europejskie wyspy w 2014 roku

Portal TripAdvisor opublikował ranking z najlepszymi europejskimi wyspami w 2014 roku. Powstał na podstawie opinii turystów z całego świata. Zobaczcie galerię 10 najlepszych wysp w Europie.

  • 10. miejsce: Paros w Grecji. to wyspa na Morzu Egejskim, w archipelagu Cyklady. Najważniejsze zabytki, które turyści mogą podziwiać na Paros to: średniowieczny zamek na ruinach antycznego akropolu (resztki prehistorycznej osady i świątyni jońskiej z VI w.), w pobliżu miasta Paros ruiny asklepiejonu i sanktuarium Apollina Delijskiego, bizantyjski kościół Katapoliani.
  • 9. miejsce: Wyspa Mull w archipelagu Hebrydów (Hebrydy Wewnętrzne), wchodząca w skład Wysp Brytyjskich, oddzielona od Wielkiej Brytanii cieśniną Sound of Mull.
  • 8. miejsce: włoska wyspa Capri na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Położona jest w pobliżu półwyspu Sorrento. Ożywienie ruchu turystycznego spowodowało powtórne odkrycie Lazurowej Groty w XIX wieku. Śródziemnomorski klimat i widoki przyciągają wielu turystów jak również artystów.
  • 7. miejsce: Santorini w Grecji. Jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na świecie. Zachwyca białymi domami, które zostały wykute w skałach oraz niebieskimi dachami świątyń.
  • 6. miejsce: grecka Kefalinia - największa spośród Wysp Jońskich. Przeważa górzysty krajobraz (wys. do 1627 m n.p.m. - góra Ainos). Śródziemnomorski klimat panujący na wyspie sprzyja uprawom winorośli, figowców i oliwek.
  • 5. miejsce: Milos - wyspa w archipelagu Cyklady na Morzu Egejskim. W starożytności zamieszkiwana przez Dorów. Największą atrakcją turystyczną jest wioska Tripiti z katakumbami i amfiteatrem z okresu hellenistycznego. 
W 1820 r. odnaleziono na wyspie posąg Afrodyty, znany jako Wenus z Milo.
  • 4. miejsce: Mainland – największa wyspa archipelagu Orkadów w Szkocji. Na wyspie zachowało się wiele pozostałości po epoce neolitu, m.in. krąg kamienny Ring of Brogar, kurhan Maes Howe oraz dość dobrze zachowane osiedle Skara Brae. Wszystkie te obiekty zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
  • 3. miejsce: Wyspa Gozo – druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona 6 km na północny zachód od Malty. Ta maleńka wyspa zajmuje powierzchnię 67 km2.
  • 2. miejsce: grecka wyspa Naksos - największa wyspa archipelagu Cyklady. Według mitologii greckiej to właśnie na Naksos Tezeusz porzucił Ariadnę; motyw ten w sztuce został utrwalony m.in. w operze Ariadna na Naksos Porpory.
  • 1. miejsce: Wyspa Lewis and Harris w Hebrydach Zewnętrznych w Szkocji. Lewis jest generalnie niżej położoną częścią wyspy, podczas gdy Harris jest bardziej górzyste.
Harris dzieli się naturalnie na dwie części - północną i południową, oddzielone dwoma jeziorami Zachodnim i Wschodnim Loch Tarbert.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!