Sankcje – biała lista, split payment, wymiana paragonów bez NIP faktur

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują liczne podatkowe konsekwencje związane z zapłatą na rachunek spoza białej listy lub z pominięciem obowiązkowego split paymentu, a także za wymianę na faktury paragonów wystawionych bez NIP nabywcy i za posługiwanie się taką fakturą.

podatki 1

żródło: ShutterStock

Obowiązkowa podzielona płatność

Dotyczy sprzedawcy i nabywcy. Chodzi o faktury o wartości brutto powyżej 15 tys. zł, dotyczące towarów wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Sprzedawca może ponieść sankcje za nieoznaczenie faktury słowami „mechanizm podzielonej płatności”.

Nabywca może ponieść sankcje za brak zapłaty w split paymencie, ale tylko wtedy, gdy sprzedawca oznaczył fakturę słowami „mechanizm podzielonej płatności”.VAT

Sprzedawcy grozi 30-proc. sankcja w VAT (naliczana tylko od kwoty podatku na fakturze przypadającej na dostawę towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15).

Nabywcy, który miał obowiązek przelać należność w split paymencie, a zapłacił poza podzieloną płatnością, grozi 30-proc. sankcja w VAT (od kwoty podatku przypadającej na nabyte towary lub usługi, które były objęte obowiązkowym split paymentem).

Nabywca może odpowiadać solidarnie za VAT sprzedawcy, jeśli kwota na fakturze nie przekracza 15 tys. zł, a dotyczy towarów z załącznika nr 15 (nie dotyczy usług oraz towarów wskazanych w art. 105a ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT) oraz gdy nabywca wiedział lub miał podstawy, żeby przypuszczać, iż sprzedawca oszuka fiskusa. Wtedy VAT będzie musiał zapłacić nabywca.

PIT/CIT

Ponadto nabywca nie ma prawa zaliczyć wydatku opłaconego poza split paymentem do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym (PIT lub CIT).

Podstawa prawna: Art. 106e ust. 12 ustawy o VAT, Art. 108a ust. 7 ustawy o VAT, Art. 22p ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, Art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT

Czy można uniknąć sankcji i w jaki sposób

TAK

Sprzedawca uniknie sankcji VAT za brak oznaczenia faktury słowami „mechanizm podzielonej płatności”, jeśli mimo to nabywca zapłaci w split paymencie za wykazane na fakturze pozycje z załącznika nr 15 (art. 106e ust. 13 ustawy o VAT).

Nabywca uniknie 30-proc. sankcji VAT, jeśli sprzedawca rozliczył całą kwotę podatku wynikającą z faktury (ujmie fakturę w ewidencji sprzedaży, przekaże informację o niej w JPK_VAT i całą kwotę VAT z tej faktury ujmie w deklaracji VAT) – art. 108a ust. 8 ustawy o VAT.

Nabywca uniknie solidarnej odpowiedzialności za VAT sprzedawcy, m.in. jeśli zapłaci należność za fakturę opiewającą na kwotę nieprzekraczającą 15 tys. zł w dobrowolnym split paymencie. Może też uniknąć tej odpowiedzialności, jeśli spełni inne warunki wskazane w art. 105a ust. 3 ustawy o VAT.

NIE

Nabywca nie uniknie sankcji w podatku dochodowym, nawet jeśli sprzedawca wpłacił całą kwotę VAT z faktury (a więc tak czy inaczej nie ma prawa zaliczyć wydatku do kosztów albo musi powiększyć swój przychód, jeśli wcześniej zaliczył wydatek do kosztów).

Nabywca nie uniknie konsekwencji w podatku dochodowym (brak prawa do kosztów uzyskania przychodów) i 30-proc. sankcji VAT, jeśli zapłaci w innej formie niż przelew (np. kartą płatniczą, przekazem, wekslem). Wynika to z objaśnień podatkowych ministra finansów z 23 grudnia 2019 r., s. 4.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • zenek(2020-02-25 10:59) Zgłoś naruszenie 10

    Co jedna zmiana w prawie to gorzej dla oszusta tzw. "mafio-przedsiębiorcy"

    Odpowiedz
  • Dygota(2020-02-10 00:45) Zgłoś naruszenie 02

    Co jedna zmiana w prawie to gorzej dla przedsiębiorcy, jak się zrobi coś dla nas dobrego to na to miejsce przypada 10 zmian niekorzystnych. A jak coś jest wychodzącego na przeciw naszym potrzebom to niemal na pewno stworzył to prywaciarz czy inny przedsiębiorca jak np program bizin do fakturowania, bo jak się ministerstwo zabiera do stworzenia czegoś takiego to nie dość, że nie da się tego używać to stworzenie kosztuje jakieś nierealne kwoty...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!