PIT, ulgi podatkowe i korespondencja z fiskusem: Najważniejsze wyroki sądów i trybunałów w 2019 roku

Liczba sporów sądowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak co roku w naszym podsumowaniu zwracamy uwagę na wyroki, które kształtują linie orzecznicze w sprawie sposobu opodatkowania różnego rodzaju zdarzeń, a także te, które zmieniają dotychczasowe – wydawałoby się, że utrwalone – podejście sądów. Liczymy na to, że przygotowany przez nas bilans roku będzie wskazówką dla podatników i pozwoli im rozliczyć się z fiskusem bez późniejszych negatywnych konsekwencji. Kładziemy nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki składów siedmioosobowych, a także standardowe wyroki NSA, oraz – i to istotne novum na tle poprzednich lat – orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

podatki 1

żródło: ShutterStock

Zwolnione z opodatkowania alimenty a możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej

sygn. akt SK 13/16 WYROK TK z 3 kwietnia 2019 r.

O CO TOCZYŁ SIĘ SPÓR

Kwestią sporną było, czy dochody zwolnione z opodatkowania mogą przekreślić prawo do skorzysta nia z preferencji podatkowej przez osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Chodzi o ulgę rehabilitacyjną. Zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200; dalej: ustawa o PIT) można było z niej skorzystać, o ile dochody dziecka nie przekraczały 9120 zł (w 2019 r. limit wynosi 13 200 zł). Pytanie sprowadzało się do tego, czy trzeba w ramach tych dochodów uwzględniać również alimenty.

ROZSTRZYGNIĘCIE

Alimenty otrzymywane przez niepełnosprawne dziecko nie mogą pozbawiać rodzica preferencji w podatku dochodowym. Przepisy nie mogą stawiać w lepszej sytuacji rodzin pełnych (w których oboje rodzice w ramach wspólnego gospodarstwa łożą na utrzymanie niepełnosprawnego dziecka) od rodzin niepełnych (w których jedno z rodziców spełnia obowiązek alimentacyjny). Innymi słowy praktyka stosowania art. 26 ust. 7e ustawy o PIT nie może prowadzić do dyskryminacji rozwiedzionych rodziców, którzy mają na utrzymaniu niepełnosprawne dzieci.

PODSUMOWANIE

Wyrok TK dotyczył sprawy sprzed 11 lat (z 2008 r.), gdy art. 26 ust. 7e ustawy o PIT (w brzmieniu nadanym nowelizacją z 12 listopada 2003 r.) wliczał do dochodu alimenty otrzymywane przez osoby niepełnosprawne. Przepis ostatecznie został zmieniony nowelizacją z 22 października 2017 r. Od tej pory wynika z niego wprost, że do dochodów nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci. Nowe zasady można było zastosować po raz pierwszy już w rozliczeniu za 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!