« Powrót do artykułu

Egzaminy wstępne na aplikacje 2018: Ponad 7 tys. kandydatów może podejść do testu

29 września 2018 o godz. 11:00 kandydaci na aplikacje prawnicze przystąpią do testu wstępnego. Sukces na egzaminie pozwoli im na kontynuowanie ścieżki na wybranej przez siebie specjalizacji.

test 2

żródło: ShutterStock

Do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze w 2018 r. dopuszczonych zostało 7192 osoby

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (24)

 • absurdu ciąg dalszy(2018-09-28 14:57) Zgłoś naruszenie 195

  Panie autorze - to nie są specjalizacje. Nie można być specjalistą adwokatem albo specjalistą radcą prawnym. Specjalistą to można być od prawa karnego albo cywilnego albo pracy albo innego. W t ym właśnie przeszkadzają aplikacje, które każą się uczyć wszystkiego po trochu, nie dając możliwości parawidziwej specjalizacji. Ponadto szansa, że patron będzie specjalistą są minimalne. Jeszcze mniejsze są szanse, że patron będzie się chciał podzielić swoją wiedzą z obcym.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • były aplk(2018-09-29 08:38) Zgłoś naruszenie 135

  Tak i konkurencja będzie Was uczyć, jasne. Konkurencja sprzeda wam know how, żeby potem obok wyrosło kilka konkurencyjnych kancelarii, które zabiorą im ewentualnego klienta. Te korporacje to pozostałość PRL. Przy takiej formie nauki, nie da się być specjalistą, bo każą się uczyć wszystkiego po trochu, na test, gdzie kuje się na pamięć przy czym odpowiedzi równą się jednym wyrazem. Powinni znieść jakiekolwiek przymusy, a korporacje jak chcą istnieć proszę bardzo jako stowarzyszenia dobrowolne. Niech w końcu wolny rynek wyłoni ceny i spowoduje specjalizacje i innowacje. Już teraz młodzi radcy adwokaci którzy nie mają rodzinnych znajomości ich jest może 15-20% zarabiają mniej od kierowcy TIR, operatora koparki, spawacza. Po co trwać w tym fałszu, że konkurent obcy mnie nauczy. Zajęcia a wiem to od aplikantów wyglądają tak że przyjdzie taki pogada, pogada, doczytajcie i weźmie za to kasę i sobie żyją jak pączki w maśle. Blokując mechanizmy rynkowe. Umiejętność czytania prawa powinien mieć każdy średnio wykształcony Polak, a tym bardziej po studiach, wiec dlaczego po studiach prawa które w sumie niczego nie uczą nie mogę prowadzić swobodnie działalność gospodarczej w prawie bo dyskryminują mnie korporacje. Notariat i komorników upaństwowić, a pieniądze z tego do Skarbu Państwa.

  Odpowiedz
 • notarusz(2018-09-29 15:12) Zgłoś naruszenie 116

  O ile do radcy czy adwokata iść nie muszę o tyle do notariusza już tak - wszelkie nieruchomości, spółki, statuty, spadki itd. A oni ograniczają podaż ich usług, wycinają konkurencję, a do tego mają zagwarantowany ustawą przymus państwowy czyli monopol - komuna w czystej postaci.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • nnn(2018-09-28 22:31) Zgłoś naruszenie 92

  za kilka lat wiekszość z nich będzie mówić: jakbym mogł cofnąć czas to poszedłbym na coś innego niż prawo

  Odpowiedz
 • alek(2018-09-28 23:43) Zgłoś naruszenie 51

  Że na notarialną i komorniczą jeszcze ktoś w ogóle idzie to się dziwię.... To co się stało w tych zawodach przez ostatnie kilka lat to jakieś jaja. A komorników jeszcze dobiją od pierwszego stycznia.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-09-29 07:06) Zgłoś naruszenie 44

  i po co studiować prawo ,przecież prawo to zbiór pobożnych życzeń które i tak sam Ustawodawca łamie, Prawo to coś co nie istnieje ,prawo to jest egzekucja dla maluśkich a dla Rządzących juz nie. ?Miler" My Ich pod Trybunały nie oddamy gdyż jak oni dojdą do władzy to Nas" juz za samo to oświadczenie powinien siedzieć.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • a(2018-09-29 07:16) Zgłoś naruszenie 10

  Widać na notarialną tłumy...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • tyle w kwestii szkolenia(2018-09-30 11:12) Zgłoś naruszenie 12

  Matematyczny dowód na absurdalność aplikacji. Wyobraźmy sobie, że w roku 2010 w mieście Pacanowie jest jeden adwokat, który przyjmuje na aplikację jednego aplikanta. Po 4 latach aplikant kończy i w 2014 r w mieście pacanowie jest już 2 adwokatów. Adwokat przyjmuje kolejnego aplikanta. W 2018 r. w mieście Pacanowie jest już trzech adwokatów. Adwokat 1 i 2 przyjmują po aplikancie. W 2022 w mieście pacanowie jest już 5 adwokatów. A zatem pierwszy adwokat ma 1/5 tego rynku, który miał na początku. Jeżeli zatem zarabiał miesięcznie 15 000, to mając 4 konkurentów będzie zarabiał tylko 3 000 zł. Musiałby być matematycznym analfabetą, żeby pójść nataki układ i szkolić sobie konkurencję. Im będzie starszy i będzie miał mniej sił, żeby nadążać za zmianami przepisów, to mu konkurencja będzie rosła. Nitk przy zdrowych zmysłachy nie wspiera konkurencji, działając na własną szkodę.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!