« Powrót do artykułu

Aplikacja akademicka miała rozsadzić monopol samorządów prawniczych. Zapał opadł

Żywiołowa dyskusja o ministerialnych planach rozsadzenia monopolu samorządów prawniczych na kształcenie przyszłych adwokatów i radców prawnych póki co okazuje się burzą w szklance wody. Szanse na to, że resort sprawiedliwości jeszcze w tej kadencji zdecyduje się forsować projekt przepisów wprowadzających aplikację akademicką, jako alternatywną drogę dojścia do tytułu zawodowego, są nikłe.
prawo2

żródło: ShutterStock

Samorządy potraktowały jednak sprawę poważnie i doszły do wniosku, że perspektywa dopuszczenia konkurencji wymaga przemyślenia własnego modelu kształcenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • T(2018-04-12 09:35) Zgłoś naruszenie 1118

  A nie lepiej uchwalić ustawę o doradcach prawnych. Była gotowa i nie została uchwalona tylko dlatego, że podobno posłowie nie zdążyli. Przecież to był gotowy projekt i bardzo dobre rozwiązania. Przełamanie tego monopolu to przecież wymóg konstytucyjny. Po pierwsze gospodarka rynkowa nie może faworyzować jakichś grup zawodowych. Jeżeli tak robi nie jest gospodarką rynkową. Po drugie zgodnie z art. 17 konstytucji, jakiekolwiek ograniczenie musi być robione w interesie społecznym. A w interesie społecznym nie jest ograniczanie wyboru, zmniejszanie podaży i przez to automatyczne (zgodnie z prawami ekonomii) zwiększanie cen usługi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • fgh(2018-04-13 16:15) Zgłoś naruszenie 92

  pomysł upadł bo był ultra-głupi + nie do zrealizowania + pomysłodawca był wyłącznie zainteresowany tym żeby na nim zarabiać jakby Suweren nie dopisał w wyborach

  Odpowiedz
 • wjw(2018-04-12 10:02) Zgłoś naruszenie 61

  Zapał pewnie opadł gdy poszło o pieniądze na to...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!