statystyki

Opłaty za aplikację będą niższe. Jest projekt rozporządzenia

autor: Anna Krzyżanowska27.10.2016, 07:44; Aktualizacja: 27.10.2016, 09:07
prawnik, wymiar sprawiedliwości

Dokumenty zakładają, że wysokość opłaty za aplikacje – tak jak dziś – powiązana będzie z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę.źródło: ShutterStock

5200 zł – tyle zapłacą aplikanci radcowscy i adwokaccy za naukę w 2017 r. Resort sprawiedliwości przedstawił właśnie projekty rozporządzeń w tej sprawie.

Dokumenty zakładają, że wysokość opłaty za aplikacje – tak jak dziś – powiązana będzie z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmieni się jednak współczynnik, za pomocą którego jest ustalana. Dziś w przypadku aplikacji radcowskiej wynosi on 3,1-krotność, a w przypadku aplikacji adwokackiej 3,05-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2015 r. poz. 2008). Według nowych zasad współczynnik wynieść ma – dla przedstawicieli obu samorządów prawniczych – 2,6.

Jak czytamy w uzasadnieniach do projektu, konieczność wydania nowych aktów wykonawczych określających wysokość opłaty rocznej uzasadniona była podwyższeniem (wraz z nowym rokiem) minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2 tys. zł.

Bez ruchu ustawodawcy np. aplikanci radcowscy zobowiązani byliby płacić za naukę w 2017 r. 6200 zł, tj. o ponad 450 zł więcej niż w tym roku. Tymczasem, jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, faktyczny koszt szkolenia aplikanta wyniósł w 2015 r. średnio 5425 zł.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • tomaszpiet(2016-10-27 12:42) Zgłoś naruszenie 11

    Na pewno konkurencja wyszkoli ;)

    Odpowiedz
  • ryst(2016-10-29 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    PIS strasznie obiecywał uwolnić usługi prawne, uchwalić ustawę o doradcach prawnych. Co z tego wyszło. Ano to samo co ze wszystkich obietnic PIS-u. Czyli zgodnie z rosyjską sentencją: "chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze". Pewnie dlatego tak szybko zapomnieli o magistrach prawa, bo pierwsza bratanica jest adwokatem, pierwszy były zięć jest adwokatem i w ministerstwie sprawiedliwości też jakby więcej adwokatów. Więc można się wypiąć, na tych, których się zwiodło. No ale powoli powoli zbliżają się wybory, i może się okazać, że nowoczesna, KOD albo lewica podniesie postulat uwolnienia rynku dla młodych, i PIS już sam albo i wcale rządzić nie będzie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane