Rekrutacja na egzamin na aplikację ogólną już się zakończyła, teraz nadszedł czas wzmożonej nauki przed egzaminami, które zbliżają się dużymi krokami. Na najlepszych kandydatów czeka 200 miejsc na aplikacji, która wystartuje w lutym 2013 r.

Terminy

Konkurs na aplikację zostanie przeprowadzony w Warszawie i będzie dwuetapowy:

1. Dnia 1 października 2012 r. – test sprawdzający wiedzę z poszczególnych dziedzin prawa.

2. Dnia 24 października 2012 r. – praca pisemna sprawdzająca umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni i kwalifikowania stanów faktycznych.

Test

Test, który będą musieli rozwiązać kandydaci składa się ze 150 pytań zawierających cztery możliwe propozycje odpowiedzi, wśród których tylko jedna jest prawidłowa. Jeśli zostanie zaznaczona prawidłowa odpowiedź – przyznany zostanie jeden punkt. Należy pamiętać, że raz zakreślonej odpowiedzi nie można zmienić, trzeba więc uważnie czytać pytania (a te są szczegółowe i podchwytliwe).

Na rozwiązanie testu kandydaci mają 180 minut.

W czasie rozwiązywania testu nie można korzystać z żadnych pomocy naukowych: tekstów aktów prawnych, komentarzy czy jakichkolwiek opracowań.
Aby przejść do drugiego etapu konkursu, trzeba zdobyć 120 punktów na 150 pytań (czyli 80 proc. odpowiedzi musi być prawidłowych).

Dziedziny prawa na teście

Test obejmuje zakres wiedzy z następujących dziedzin prawa:

1. prawo konstytucyjne wraz z zagadnieniami ustroju sądów prokuratury i innych organów ochrony prawnej

2. prawo cywilne materialne wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym

3. postępowanie cywilne

4. prawo pracy

5. prawo spółek handlowych

6. prawo karne materialne wraz z materialnym prawem wykroczeń

7. postępowanie karne

8. prawo administracyjne materialne: ustrój samorządu terytorialnego

9. postępowanie administracyjne

10. postępowanie sądowo-administracyjne

11. prawo gospodarcze publiczne: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

12. prawo międzynarodowe publiczne: prawo traktatów i międzynarodowa ochrona praw człowieka

13. prawo wspólnotowe: ustrój Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej;

Testy sprawdza komisja konkursowa, potem zaś Dyrektor Krajowej Szkoły, nie później niż 14 dni przed terminem rozpoczęcia pracy pisemnej, zamieszcza na stronie internetowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury listę kandydatów dopuszczonych do pracy pisemnej w wyznaczonym czasie i miejscu.

Praca pisemna

Na napisanie pracy kandydaci - podobnie jak w pierwszej części egzaminu – mają 180 minut. Ułatwieniem jest dla nich możliwość skorzystania z aktów prawnych, które udostępnia komisja.

Trzeba rozwiązać 3 kazusy:

1. z prawa prywatnego obejmującego:
• prawo cywilne materialne wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym
• postępowanie cywilne
• prawo pracy
• prawo spółek handlowych



2. z prawa publicznego obejmującego:
• prawo konstytucyjne
• prawo administracyjne materialne
• postępowanie administracyjne
• postępowanie sądowo-administracyjne
• prawo międzynarodowe publiczne (prawo traktatów, międzynarodową ochronę praw człowieka i prawo wspólnotowe: ustrój Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej)




3. z prawa karnego obejmującego:
• prawo karne materialne
• materialne prawo wykroczeń
• postępowanie karne


Każda praca pisemna jest oceniana niezależnie przez dwóch członków komisji konkursowej, którzy wystawiają ocenę w systemie punktowym (przy zastosowaniu skali od 0 do 25 punktów za każde zadanie). Liczba punktów przyznanych kandydatowi za pracę pisemną jest średnią ocen wystawionych przez obu członków komisji konkursowej.

200 kandydatów z największą ilością punktów (bierze się pod uwagę średnią z obu części egzaminów) może liczyć na rozpoczęcie od lutego przyszłego nauki w KSSiP.

Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania naboru dla kandydatów na aplikację ogólną oraz trybu powoływania i działania zespołu konkursowego i komisji konkursowej (Dz. U. Nr 67, poz. 566, z póżn. zm.)