Odwrót od zawodów prawniczych. "Młodym marzy się inna kariera, bez opluwania i braku respektu"

autor: Maciej Suchorabski30.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 30.08.2018, 10:48
7220 kandydatów na aplikantów zgłosiło się do 24 sierpnia tego roku

7220 kandydatów na aplikantów zgłosiło się do 24 sierpnia tego rokuźródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości podliczyło już większość zgłoszeń do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. W tym roku podejdzie do nich około tysiąc kandydatów mniej niż w 2017 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (92)

 • gość(2018-09-08 11:54) Zgłoś naruszenie 23

  Nie rozumiem tych głupich komentarzy, nikt nikogo nie zmusza do studiowania i wyboru jakiegoś zawodu, tym bardziej że niby p. Ziobro obniża zarobki. Te szczucie na Rząd i jeden na drugiego jest wyjątkowo obrzydliwe. O sądach jedynie mogą się wypowiadać tacy co mają z sądami do czynienia a nie biesiadnicy trzepaków. Ja uważam że ta nadzwyczajna kasta uzurpuje sobie nadzwyczajne przywileje i bezkarność, niszcząc tym samym uczciwych sędziów i innych uczciwych prawników.

  Odpowiedz
 • Mecenas(2018-09-01 18:59) Zgłoś naruszenie 21

  Źle, gorzej, co raz gorzej, ale to tu od zawsze trafiają największa sława, kasa i układy 😊. Ot, tyle w temacie.

  Odpowiedz
 • Poznaniak(2018-09-01 16:13) Zgłoś naruszenie 32

  Kiedyś irytowała mnie argumentacja typu, jak ci źle po studiach i zazdrościsz robotnikom, to zostań jednym z nich, ale zaczynam w tym dostrzegać sporo racji. Fakty są takie, że brakuje rąk do pracy, szczególnie do ciężkiej fizycznej pracy, za to masa roszczeniowych ćwierćinteligentów z dyplomem w ręku krzyczy, że właśnie dlatego, że nie zamiatają łopatą, mają robić wielką karierę i nie piję tu tylko do prawników, bo poza ostatnimi kilkoma kierunkami studiów, dyplom uczelni dramatycznie zdewaluował. Jeśli ktoś twierdzi, że pracować na budowie może każdy, wypada uczciwie przypomnieć, że studiować może dzisiaj... każdy. Pochodzę z rodziny, w której wyższe wykształcenie jest normą od 4 pokoleń, ale nauczono mnie szacunku dla ciężkiej pracy, także tej niewykwalifikowanej, za to coraz mniej szanuję ************************* którzy nie zdążyli splamić rąk pracą, za to pierwsi zawsze jęczą, robol, robol tamto. Macie robolską mentalność, tylko kultury pracy wam jeszcze brakuje. Tak się właśnie zachowywała za komuny robotnicza sól narodu, mi się należy, bom pan i basta. Jeśli ktoś uważa, że jego wybitne kwalifikacje zasługują na szczególne uznanie i wynagrodzenie, niech to udowodni na rynku pracy, z moich obserwacji wartościowe kwalifikacje zawsze się obronią.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Polak zdradzony (2018-09-01 11:43) Zgłoś naruszenie 61

  Ukończyłem prawo i przez 17 lat pracowałem uczciwie i rzetelnie w administracji państwowej, byłem i jestem bezpartyjny i po wrednej zmianie zostałem bezprawnie wyrzucony z pracy na bruk a zastąpił mnie misiewicz- straganiarz z zawodu, tak więc moi drodzy odradzam, nie warto się poświęcać dla Polski, lepiej zawód techniczny i bye,bye za granicę wyjazd!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Polak (2018-09-01 11:37) Zgłoś naruszenie 11

  Prawnik teraz to śmieć opluwany przez władzę.

  Odpowiedz
 • Konczysz alikację....minimalna krajowa(2018-08-31 12:20) Zgłoś naruszenie 31

  tyle samo co ten co liście grabi...

  Odpowiedz
 • sołtys(2018-08-31 08:42) Zgłoś naruszenie 05

  " na aplikację adwokacką – dopuszczonych zostało 2 875 osób, przystąpiło 2 817 osób, zdały 1 604 osoby, tj. 56,9%, - na aplikację radcowską – dopuszczonych zostało 4 347 osób, przystąpiło 4 286 osób, zdały 2 344 osoby, tj. 54,7%," - oznacza, że poziom zaniżają absolwenci prawa z "uniwersytetów sołeckich"

  Odpowiedz
 • xxxx(2018-08-30 22:07) Zgłoś naruszenie 251

  Co do obawy o brak wykwalifikowanych komorników - skoro masowo zwalniacie asesorów uniemożliwiając im zdobycie potrzebnego stażu, to nie marudźcie teraz - roczniki aplikacji komorniczej pomiędzy 2013-2016 wywaliliście marnując wielu ludziom lata życia i pieniądze wywalone na aplikację- większośc z nich nie wróci do tego zawodu (nie muszę przypominac, że wywalaliście tych "bez pleców" i "niekochanki"). Zostaną "sami swoi", czyli mierni, ale wierni z "właściwych" rodzin komorniczych (popatrzcie sobie jak często nazwiska komorników są takie same). Więc Moniko Janus - skoro zwłaszcza Twoja izba wrocławska pozwalała traktowac aplikantów i asesorów jak śmieci, to takie rzewne gadki brzmią fałszywie. Skoro tak wam zależy na tym, by ustrzec się braków kadrowych - zajmijcie się tymi aplikantami i asesorami, którzy już są - inni ludzie niech już nie marnują sobie życia na użeranie się z Waszym chorym środowiskiem.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Mike1345(2018-08-30 16:18) Zgłoś naruszenie 170

  Co sie dziwić - prawnik w prownaniu do np programisty musi wiele lat sie uczyc, chodzic na aplikacje, itp. Zanim zacznie zarabiac porzadnie minie wiele lat. Czesto wykonuje inne zawody bo nie moze pozwolic sobie na nauke bo trzeba utrzymac siebie i rodzine. Znam prawnikow prowadzacych biura podrozy i pracujacych na stacjach paliw. Za granice nie pojedzie rozkrecic biznesu bo nikt nie respektuje polskiego prawa. A takiego programiste nikt o papiery nie pyta, pracuje juz na studiach, moze rozkrecic globalny biznes.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Sprawdzone(2018-08-30 15:44) Zgłoś naruszenie 211

  Kancelaria szuka aplikant- w ogłoszeniu: elastyczne warunki współpracy (czytaj: brak umowy o pracę) albo wynagrodzenie adekwatne do posiadanych umiejętności (czytaj: minimalna krajowa).

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • a tu rzeczywistość skrzeczy(2018-08-30 15:40) Zgłoś naruszenie 145

  Ziobro obniżył wynagrodzenia - stawki za występowanie przed sądem. Ci co są zajmują się własnym biznesem nie związanym z prawem. Trzeba być w układach, aby mieć pracę na etacie lub założyć kancelarię ale wtedy trzeba mieć zlecenia. A praca nie jest ciężka fizycznie i etaty są zajęte bardzo długo. Młodzi mają rację. Lepiej teraz studiować informatykę, matematykę. A nawet robić karierę na Instragramie . Prawo obecnie tworzone przypomina ustawy norymberskie - pismani mnie przerażają, podobnie jak wściekły kaczor D. Trump - ale są u władzy. Cwaniakowate przygłupy - coś w rodzaju ojczulka T. Rydzyka. Polska to nie Watykan. Nas rozliczą - co już było: 3. rozbiory, kilka przegranych powstań. RTV płynie propaganda bohaterskich przegranych. Jelity nie wiedzą już co jeść, z jakich talerzy, i ilu kumpli brać jak jadą za granicę kraj reprezentować. Prawnik Mularczyk i jego żona, prawnicy na usługach każdego kto płaci - młodzi szukajcie zawodów takich, gdzie będzie potrzebna wiedza, umiejętności, gdzie szukają pracowników. Prawników jest za dużo - o czym świadczy brak problemu w doborze jako nawilżaczy dla dojnej zmiany. Układy i tak wchodzą w grę -jkelity łamią przepisy gdzie się da i dają swoim dobre posady.

  Odpowiedz
 • omega3(2018-08-30 12:15) Zgłoś naruszenie 240

  Rzeczą oczywistą jest, że jeżeli ktoś zarobi takie same pieniądze ( albo często lepsze) za spokojniejszą prace - bez złorzeczenia ludzi, opluwania to nie będzie wybierał pracy prawnika czy np. policjanta,

  Odpowiedz
 • Absolwent(2018-08-30 11:53) Zgłoś naruszenie 760

  Dobrze, że wreszcie młodzi ludzie połapali się, że roztaczane wizje pasm sukcesów po prawie to zwykły kant.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • AA(2018-08-30 11:16) Zgłoś naruszenie 1521

  Spokojnie, wystarczy, że jeden z drugim popracował w wakacje na budowie i już woli pracować za mniej kasy, ale w biurze nie na świeżym powietrzu w deszcz i mróz. Taka gadka, "a w Biedrze płacą lepiej" to idź jeden z drugim, zobaczysz jaki to miód. Ponoś ciężary na budowie 30 lat i pogadamy

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • o(2018-08-30 11:14) Zgłoś naruszenie 259

  Po co jest patron, skoro prawo się ciągle zmienia? Skoro prawo się zmieniło, albo dopiero powstało, to jak może mieć doświadczenie w prawie? Np. RODO. Co patron może mnie nauczyć o RODO, skoro tak samo musi to przeczytać jak ja. Albo o procedurze, która np. zmieni się za tydzień? Patron to pomysł dobry na prawo zwyczajowe, a nie stanowione i to jeszcze co chwilę. Tak samo zresztą egzaminy. Jak ktoś zdawał egzaminy przed kilkunastu laty - to znaczy, że ma certyfikat archeologii prawnej, a nie potwierdzenie znajomości prawa. :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wjw(2018-08-30 10:24) Zgłoś naruszenie 277

  No i te stawki za sprawy z urzędu i nie tylko... Niech sobie Ziobro et consortes za nie pracuje bo w większości spraw to nie pokrywają nawet kosztów.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Pytanie(2018-08-30 10:21) Zgłoś naruszenie 1617

  Co się dziwić? Podstawy prawa (niezawisłość sądu) poszły się je..ać Kto by chciał być kojarzony z zawodem w którym się jawnie łamie prawo?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nagroda(2018-08-30 10:15) Zgłoś naruszenie 813

  Kazdy absolwent powinien moc zapisac sie na te szkolenia w izbie adwokackiej czy radcowskiej.a ci ktorzy zdali test w nagrode dostaja prace.

  Odpowiedz
 • olgac(2018-08-30 09:57) Zgłoś naruszenie 3217

  Skarb Państwa zarobił by krocie na czynnościach notarialnych, pomyślne wszelkie nieruchomości, spółki, intercyzy, umowy itp. Ile kasy zarobiłby Skarb Państwa albo Gminy? Starczyłoby na szpitale, drogi, dla lekarzy, jeszcze na podwyżki dla posłów. To tak jakbym miała urząd rejestracji pojazdów i co musicie przyjść i mi zapłacić, bo nie zarejestrujecie pojazdu. To samo u Notariusza prywatny biznes a klientów zapewnia Państwo, a może Państwo sobie by ich zapewniło.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • mecenas(2018-08-30 09:48) Zgłoś naruszenie 2152

  Aplikanci to niezwykle roszczeniowa kasta.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane