« Powrót do artykułu

Bez maseczki zakupów nie zrobisz. Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta

Sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży towaru klientowi, który nie ma w sklepie zasłoniętych ust i nosa. Tak wynika ze stanowiska opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia, które dziś zostanie publicznie udostępnione. Bez maseczki zakupów nie zrobisz.

żródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (42)

 • jaskiniowiec(2020-08-10 09:29) Zgłoś naruszenie 8111

  I tak bezobjawowa w większości choroba pokazała, że atakuje głównie mózgi i rozum. Więcej obostrzeń, zakupy najlepiej w strojach kosmicznych. Dla rządzących maski są konieczne, bo chodzi o dramaturgię, OBRAZ DZIAŁAJĄCY NA TYSIĄCE LUDZI, podtrzymujący mit pandemii. Inaczej w nią ludzie nie uwierzą, bo SARS-CoV-2 u większości (ok. 80-90%) nie wywołuje objawów i trzeba go wymazać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Hue-man(2020-08-10 12:47) Zgłoś naruszenie 754

  To jest bezprawie .Dlaczego ? Na mocy art.288 Konstytucji RP ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela jest możliwe tylko w czasie obowiązywania któregoś ze stanów nadzwyczajnych (wojenny - wyjątkowy - kleski żywiołowej) Stan epidemii nie jest uwzględniony a więc to są tylko zalecenia a nie nakazy zgodnie z najwyższym aktem prawny w RP

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Sprzedawca (2020-08-10 19:15) Zgłoś naruszenie 727

  U mnie w sklepie obsługujemy wszystkich bez wyjątku .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ...(2020-08-10 12:02) Zgłoś naruszenie 509

  My, którzy nie wierzymy w bajkę o pandemii nie pozwólmy się zakrzyczeć niewolnikom w maskach.Tym maseczkowym terrorystom,którzy wykonują za Rząd brudną robotę.Bądźmy jeszcze bardziej bezczelni niż oni,jeszcze bardziej agresywni i widoczni.Chodzi o naszą wolność której oni się wyrzekli

  Odpowiedz
 • Kkkinia(2020-08-10 13:27) Zgłoś naruszenie 503

  Bardzo naciągana ta interpretacja...

  Odpowiedz
 • Marcysia(2020-08-10 13:30) Zgłoś naruszenie 466

  Czy są badania jak noszenie maseczek i/lub przyłbic wpłynęło na zdrowie pracowników handlu? . Moje 2 znajome - sprzedawczynie z różnych sklepów, skarżą się na bóle gardła i krosty na twarzy od maseczek i bóle głowy od przyłbic.

  Odpowiedz
 • nori(2020-08-10 22:59) Zgłoś naruszenie 332

  Wiedzą, że te nocne rozporządzenia są sprzeczne z Konstytucją ale celem jest chroniczne utrzymywanie ludzi w strachu, a ciągły lęk niszczy zdrowie najszybciej, no i bojący się o własne zdrowie nie patrzy na inne sprawy, które plandemia przykrywa. Powoływania się na przepis z 1985 r. to jakaś groteska, jak i ciągłe zmiany zdania ministra ws. zakrywania twarzy, czy bezobjawowa choroba w kopalniach, które chcą zamknąć.

  Odpowiedz
 • Jola 1234(2020-08-10 18:16) Zgłoś naruszenie 293

  Maskara. Najpierw mówi, że maseczki nie pomagają. Nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem. Nie wiem po co ludzie je noszą. A teraz prawo ustanawia. Bez maseczki zakupów nie zrobisz. Siniak i burak. Sony z przepicia. Jak ktoś taki może być Ministrem zdrowia. Jedna wielka porażka.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Ad(2020-08-13 22:29) Zgłoś naruszenie 251

  Trafiła kosa na kamień. Niech nie wpuszczają do zagranicznych galerii czy lidlów idt. Polacy zaczną robić zakupy u Polaków. A ekspediętki w zagranicznych sklepach niech czekają na klienta ze szczelnie zakrytym noskiem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • absolwent po 30(2020-08-10 12:00) Zgłoś naruszenie 214

  A ja noszę niepraną od nowości maseczkę wielorazową. Na niej jest już chyba milion koronawirusów. W naszej dziurze nie ma pralki i nie mam gdzie jej wyprać, nie mówiąc o innej odzieży. Już dawno powinienem pójść na nowe mieszkanie deweloperskie, ale rząd nam młodym to utrudnia. To wina Tuska, Kaczyńskiego i całej ich rządzącej sitwy. To wy przyglądaliście się, jak rentierzy i spekulanci zwijają z rynku najlepsze okazje. Taka sytuacja, że zanim deweloper wbije łopatę w ziemię, sprzeda 99% mieszkań. A potem idź do dewelopera i usłysz, że nic nie ma. Kup 3 lata wcześniej i dalej gnij w podłych warunkach. Pierwszy krok do zmian to zakaz przedsprzedaży mieszkań. Deweloperom trzeba zapewnić korzystne warunki finansowania nowych inwestycji. A PiS co zrobił młodym? Zlikwidował program Mieszkanie dla Młodych. Teraz dopłacają najemcom do czynszu, aby rentierzy mogli podnosić czynsze, czyli robi dobrze rentierom. Nie zgadzam się na taki system!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gość(2020-08-18 00:34) Zgłoś naruszenie 200

  Obecnie w Polsce nawet "gazeta prawna" jest bezprawna. Czy tego rodzaju propaganda na zlecenie i dezinformacja jest na pewno legalna?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Herod Antypis(2020-08-14 13:47) Zgłoś naruszenie 201

  Kto odczuwa strach przed wirusem powinien siedzieć w domu. Zakupy (niezbędne) zrobią wolontariusze lub pracownik MOPS. W jakim celu osoba wystraszona chodzi do jubilera albo do butiku? To nie są zakupy niezbędne... Wielce śmiertelny wirus haha a starzy ludzie wyłażą z nor i jeżdżą na wczasy i pretensje mają do ludzi normalnych, że chodzą bez masek...

  Odpowiedz
 • MiK(2020-08-19 13:25) Zgłoś naruszenie 191

  Czyli według tej interpretacji mogę napisać: osoby bez krzyżyka na szyli (lub innego oznaczenia przynależności do chrześcijaństwa) nie będą obsługiwane.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • max(2020-08-17 14:17) Zgłoś naruszenie 181

  Najważniejsze jest dokumentowanie zajść z odmową sprzedaży towaru czy usługi. Dziś sklepy śmiało odmawiają bo maja nowe narzędzie (nie ma uzasadnienia w Rozporządzeniu względów zdrowotnych). Nie ma czym się martwić - nagrywać i ścigać. Niekoniecznie teraz ale za jakiś czas, jak okaże się, że Rozporządzenie jest bezprawne , bo nie jest ustawą, i jest sprzeczne z Konstytucja Art 30. Wtedy ścigać sądownie sklepy. Niech płacą. Minister nie zapłaci, nie sądzę :) Aby mieć wiecej argumentów to warto dodac ze nie zasłania się twarzy ze wzgledu na swoje cechy, np. zdrowotne. Kolejna sprawą jest wejście do sklepu na oswiadczenie, że mamy zaswiadczenie lekarskie o przeciwskazaniach do zasłaniania twarzy. I nikomu tego nie pokazywać bo to wasza dokumentacja medyczna, nawet jeśli jej w ogóle nie macie :) Jednym słowem chodzi o równowage strachu u sprzedawców - z jednej strony niech sie boja tzw. rządu a z drugiej klientów którzy bedą ich scigać sądownie. Sam osobiście zamierzam się dorobic na zadośćuczynieniach czy ugodach na duzych sklepach po zmianie rzadu lub odpowiednim wyroku uznajacym nieważnośc Rozporządzenia, które sam Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionował.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Herod Antypis(2020-08-14 13:53) Zgłoś naruszenie 152

  Zwolennicy Covida mają zryte banie... jeśli sklep chce stosować takie wyłączenia to powinien przedstawić regulamin sprzedaży i informację, ze wejście do sklepu traktuje jako jego akceptację. Poza tym nie ma przyzwolenia na stosowanie wyłączeń obsługi poprzez łamanie innych zapisów prawa tj. art 32 konstytucji. PIS łamie prawo w każdym postępowaniu, co widać... Dlatego Cieszyński zachęca do łamania prawa... Sklepikarz jest ciemny więc nie wie na co się naraża... A Cieszyński umyje ręce i powie, że to tylko interpretacja była...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ted(2020-08-15 13:51) Zgłoś naruszenie 142

  Bzdura!! Jeżeli jest się zwolniony zgodnie z rozporządzeniem, bo są takie wyjątki to jak może odmówić - przecież zgodnie z prawem nie może nosić maseczki - i jak sprzedawca może odmówić?? No jak??

  Odpowiedz
 • myślący(2020-08-22 20:22) Zgłoś naruszenie 132

  Podstawa prawna z 1985 roku? Jeszcze za komuny? Tak daleko musieli szukać żeby znaleźć podstawę do noszenia namordników? Żenujące... Chciałbym się zapytać jakim cudem miałbym zarazić sprzedawcę albo innego klienta skoro oni są w maskach, a maski zabijają wszystkie wirusy na śmierć...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • LOLO(2020-08-27 10:56) Zgłoś naruszenie 113

  chciałbym usłyszeć od pani(a) na stacji paliw że nie zostane obslużony !!!!

  Odpowiedz
 • amar(2020-08-22 18:08) Zgłoś naruszenie 90

  Nie wiem na jakim z kijowskich uniwersytetów Cieszyński kończył szkołę ale w Polsce ustawa zasadnicza stoi nad innymi aktami prawnymi a swoimi zarządzeniami rząd łamie art, konstytucji wnosząc obostrzenia bez wprowadzenia stanu wyjątkowego ... z tego co pisze pan podobno prawnik sprzedawca na podstawie KC może ustalić grupę odbiorców nie noszących maski i sprzedawać tylko te osoby ... i na koniec na targowiskach można dokonywać zakupów bez masek bo sa na otwartej przestrzeni

  Odpowiedz
 • Paker(2020-08-19 10:21) Zgłoś naruszenie 410

  Czy klient też może wywalić opornego klienta ze sklepu? Często kasjerki nie mają odpowiedniej siły przebicia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!