statystyki

Kurator nie prowadzi spraw spółki i nie zarządza majątkiem

17.05.2016, 07:08; Aktualizacja: 17.05.2016, 09:38
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Sam kurator nie ma uprawnień do powołania brakujących organów spółkiźródło: ShutterStock

Jeżeli osoba prawna, w tym m.in. spółka z o.o., nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, to sąd ustanawia dla niej kuratora. Tak przewiduje art. 42 kodeksu cywilnego. Czy kurator ma też prawo prowadzić sprawy spółki?

Kurator powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację. Zazwyczaj działania kuratora sprowadzają się do wszczęcia procedury, w wyniku której przywrócone zostanie prawidłowe funkcjonowanie spółki z o.o. Najczęściej sprowadza się to do zwołania zgromadzenia wspólników, które dokona wyboru rady nadzorczej czy też zarządu spółki bądź uzupełnienia ich składu, pozwalającego na prawidłowe funkcjonowanie. Sam kurator nie ma natomiast uprawnień do powołania brakujących organów spółki. W sytuacji, w której powołanie organów osoby prawnej okazałoby się niemożliwe, kurator zobowiązany jest podjąć czynności zmierzające do likwidacji spółki.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie