statystyki

Wypłata za umorzone udziały może pochodzić z różnych źródeł

26.04.2016, 07:19; Aktualizacja: 26.04.2016, 07:54

Umorzenie udziałów można sfinansować z czystego zysku spółki, gdy ma ona wystarczające środki na wypłatę wspólnikom ekwiwalentu. Jeśli środków z zysku jest za mało, to trzeba obniżyć kapitał zakładowy spółki. Czy są to jedyne źródła finansowania?

W związku z rozbieżnościami interpretacyjnymi wypowiedział się w tej sprawie 16 maja 2015 r. Sąd Okręgowy w Łodzi – XIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy (sygn. akt XIII Ga 644/13). Sąd potwierdził, że regulujące te kwestie przepisy art. 199 par. 6 i 7 kodeksu spółek handlowych nie wskazują enumeratywnie dwóch wyłącznych źródeł finansowania ekwiwalentu za umorzone udziały. Oznacza to, że czysty zysk oraz kwota nominalna obniżonego kapitału zakładowego nie są jedynymi źródłami sfinansowania należnego wspólnikowi wynagrodzenia.

W przypadku umarzania udziałów poprzez obniżenie kapitału zakładowego – gdy wysokość przyznanego wspólnikowi wynagrodzenia jest wyższa od wartości nominalnej umarzanych udziałów – środki na wypłatę nie mogą pochodzić tylko z obniżenia kapitału. W tej sytuacji dopuszczalne jest finansowanie umorzenia zarówno ze środków pochodzących z obniżenia kapitału, jak też częściowo z czystego zysku (gdy występuje), a także z agio, czyli różnicy między ceną nabycia udziałów i ceną nominalną. O tym, jakie środki przeznaczyć na wypłatę wynagrodzenia za umarzane udziały, decyduje zgromadzenie wspólników spółki.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie