statystyki

Niekiedy sprzedając udziały trzeba uzyskać zgodę spółki

13.10.2015, 17:00
wizytówka, biznes

Niekiedy ograniczenia sprzedaży udziałów w spółce nie wynikają z postanowień umowy spółki, ale z przepisów szczególnych, takich jak np. ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, która zyskuje na znaczeniu, jeżeli spółka jest właścicielem nieruchomości.źródło: ShutterStock

Na wspólnika spółki z o.o. można nałożyć ograniczenia dotyczące zbywania udziałów. Takie zbycie może być np. uzależnione od uzyskania zgody spółki. Jak w tej sytuacji należy prawidłowo przygotować transakcję sprzedaży udziałów, żeby była ona ważna?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy i jakie ograniczenia w tym zakresie zawiera umowa spółki. Jak stwierdził bowiem Sąd Najwyższy, umowa zbycia udziałów zawarta bez zezwolenia spółki z o.o. stanowi czynność bezskuteczną – zarówno wobec spółki, jak i stron takiej transakcji. Umowa zbycia może stać się skuteczna dopiero wtedy, gdy zostanie udzielone stosowne zezwolenie (wyrok SN z 7 września 1993 r., sygn. akt II CRN 60/93). Gdy zbycie udziału uzależnione jest od zgody spółki, trzeba ją uzyskać w formie pisemnej. Jeżeli zgody odmówiono, to spór między wspólnikiem a spółką rozstrzyga sąd rejestrowy, który może pozwolić na zbycie udziałów, gdy istnieją ku temu ważne powody.

Inne zawarte w umowie spółki ograniczenia mogą nakładać na potencjalnego nabywcę udziałów konieczność spełnienia określonych wymogów (np. posiadania odpowiednich kwalifikacji) bądź uzależniać transakcję od zgody wskazanej osoby, upływu ustalonego terminu lub zaistnienia określonej sytuacji. Często stosowanym mechanizmem ograniczającym zbywalność udziałów jest również wprowadzanie prawa pierwszeństwa lub pierwokupu.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie