statystyki

W razie utraty dokumentu akcji można się starać o duplikat

17.06.2014, 16:00
Marcin Borkowski

dr Marcin Borkowski, radca prawny, GWW Legalźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Master-Art

Akcje w spółce mają, co do zasady, formę dokumentu. Może się jednak zdarzyć, że jego posiadacz go utraci. W niektórych sytuacjach może on też ulec zniszczeniu. W efekcie tych zdarzeń dokument akcji przestaje istnieć. Jakie ma to następstwa?

Statut spółki akcyjnej może regulować tryb umarzania zniszczonych lub utraconych dokumentów akcji. W zamian za akcje umorzone albo zniszczone akcjonariusz może uzyskać duplikaty. Ich wydanie wymaga uprzedniego ogłoszenia o zniszczeniu lub utracie dotychczasowych dokumentów. Może bowiem okazać się, że utracony dokument nadal istnieje, ale jest w posiadaniu osoby trzeciej, w szczególności takiej, która rości sobie do niego określone prawo.

Jednak statut może nie regulować trybu wydawania duplikatów akcji lub innych dokumentów, które uległy zniszczeniu lub zostały utracone przez akcjonariusza. Wtedy spółka powinna wydać uprawnionemu nowy dokument za zwrotem kosztów jego sporządzenia, po umorzeniu zniszczonego lub utraconego dokumentu. Jego umorzenie następuje w trybie przewidzianym dekretem z 10 grudnia 1946 r. o umarzaniu utraconych dokumentów. Procedura ta stanowi potwierdzenie, że dotychczasowy dokument akcji przestał istnieć i nie można już wykonywać z niego praw związanych z akcjami.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie