statystyki

Zarządca sukcesyjny może odpowiedzieć za powstałą szkodę

23.04.2019, 19:00
biznes, firma

Zarządca musi dokonać spisu składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwaźródło: ShutterStock

Po rozpoczęciu pełnienia funkcji zarządca sukcesyjny przejmuje zarząd nad prowadzoną wcześniej przez zmarłego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą. Jakie spoczywają na zarządcy najważniejsze obowiązki i jaką ponosi on odpowiedzialność?

Zarządca musi dokonać spisu składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 28 ustawy o zarządzie sukcesyjnym, ustanowiony zarządca niezwłocznie sporządza i składa przed notariuszem wykaz inwentarza przedsiębiorstwa w spadku. Poza elementami formalnymi takimi jak dane zmarłego przedsiębiorcy, wykaz powinien obejmować wszystkie składniki majątkowe, materialne i niematerialne, służące do wykonywania działalności gospodarczej, należące do danej firmy (nieruchomości, wyposażenie biura, narzędzia, maszyny, materiały, zapasy, prawa majątkowe, patenty itp.). Nie ma przy tym znaczenia, czy możliwe jest wyodrębnienie kilku niezależnych przedsiębiorstw, ani czy współwłaścicielem jest małżonek przedsiębiorcy. Bez względu na rodzaj „ustroju majątkowego” łączącego zmarłego z jego małżonkiem, w skład spadku wchodzi całe przedsiębiorstwo, a nie tylko udział w nim przysługujący zmarłemu.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku współwłasności z innymi osobami. W takim przypadku do spadku wchodzą jedynie prawa przysługujące zmarłemu w przedsiębiorstwie. Zarządca w wykazie inwentarza wskazuje wartość składników materialnych i niematerialnych według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie