statystyki

Apteka sama powie, ile może pracować

30.05.2018, 19:00
Starosta dodał, że w świetle uchwały wszyscy mieszkańcy powiatu mają zapewnioną jak najlepszą dostępność do usług aptecznych we wskazanych okresach, bez konieczności pokonywania znacznych odległości, by kupić lek.

Starosta dodał, że w świetle uchwały wszyscy mieszkańcy powiatu mają zapewnioną jak najlepszą dostępność do usług aptecznych we wskazanych okresach, bez konieczności pokonywania znacznych odległości, by kupić lek.źródło: ShutterStock

Powiat, uchwalając godziny pracy aptek, powinien brać pod uwagę nie tylko uzasadnione potrzeby ludności, ale również to, czy grafik nadmiernie nie obciąża właścicieli placówek – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Rada powiatu uchwałą ustaliła przedział godzinowy pracy aptek ogólnodostępnych. Określiła też harmonogram dyżurów (świątecznych i nocnych), który stał się załącznikiem do uchwały. Wcześniej uzyskała opinie okręgowej izby aptekarskiej oraz wójtów gmin i burmistrzów z terenu powiatu.

Narzucony z góry grafik nie spodobał się jednej z aptek, która zaskarżyła uchwałę powiatu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Zdaniem placówki uchwała nie zawierała żadnego uzasadnienia. Stwierdziła, że narzucenie aptekom obowiązku dyżurów stanowi istotną ingerencję w ich działalność, poza tym przy ustalaniu rozkładu godzin rada powiatu powinna uwzględnić m.in. liczbę ludności, zagęszczenie zabudowy mieszkalnej oraz umiejscowienie placówek udzielających świadczeń leczniczych. A uchwałę przyjęto bez przeprowadzenia jakichkolwiek analiz.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • Stały klient aptek.(2018-05-31 11:49) Zgłoś naruszenie 20

  Apteki całodobowe , przeważnie mają zawyżone ceny na leki bez recepty i na tym bazują by się utrzymać na rynku.Wielokrotnie na tym się przekonałem , a to nie mała różnica , to kila zł.na jednym suplemencie.Oni przeważnie tym tłumaczą że to inny producent,nieprawda.Ten kto często korzysta z aptek na taki kit się nie nabierze. Ten sam producent ta sama ilość leków w opakowaniu , różnica może być kilkanaście zł.Dla mnie takie apteki nie istnieją , po prostu z nich nie korzystam.

  Odpowiedz
 • ♣♣♣(2018-05-31 13:15) Zgłoś naruszenie 10

  Gdy ludzie zrozumieją na czym polega biznes aptekarski , i zaczną myśleć w inny sposób , to te apteki które chcą pracować w weekendy na okrągło , to sami pozamykają i zgodzą się na ogólne rozwiązania do których obecnie mają negatywny stosunek.Reasumując - gdy klient zmądrzeje to tobie sprzedawco leków przestanie ci się opłacać pełnić dyżury na okrągło , i tyle w temacie.

  Odpowiedz
 • Zacznij myśleć aptekarz!. (2018-05-31 12:02) Zgłoś naruszenie 10

  W moim mieście mam kilkanaście aptek "pod nosem" , mieszkam w centrum , i co robię , wsiadam w auto i jadę do apteki odległej o kilka kilometrów , do tej porządnej i to mi się opłaca , nawet gdy wypalam benzynę,taka prawda.Apteki które nie dbają o klientów to kiepsko kończą i praca całodobowa im nie pomoże.

  Odpowiedz
 • Obecna Apteka to nie Apteka. (2018-05-31 12:45) Zgłoś naruszenie 10

  Po pierwsze każda apteka powinna mieć odległość 3 km , od kolejnej , a to nie jest respektowane.Po drugie każdy powinien być wykwalifikowanym farmaceutą , tu jednak tak nie jest.Po trzecie są jeszcze specjaliści którzy wypisują recepty ręcznie , a niektórzy używają łaciny , no i zwykły sprzedawca leków ma problem z odczytaniem takiej recepty , i kto zawinił w tym przypadku ?.Można mnożyć przypadki , dopóki Rząd się nie zabierze do tych spraw i nie zaprowadzi porządek , to Apteki będą traktowane jak piekarnie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie