statystyki

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać dezintegracji firmy

16.01.2018, 19:00
Do wygaszenia bytu przedsiębiorstwa z chwilą otwarcia spadku może dojść w wyniku zaprzestania dalszej działalności gospodarczej na bazie składników używanych poprzednio w tym celu przez spadkodawcę.

Do wygaszenia bytu przedsiębiorstwa z chwilą otwarcia spadku może dojść w wyniku zaprzestania dalszej działalności gospodarczej na bazie składników używanych poprzednio w tym celu przez spadkodawcę.źródło: ShutterStock

Często po śmierci osoby będącej indywidualnym przedsiębiorcą dochodzi do sporów dotyczących działu spadku. Czy majątek powstały w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez spadkodawcę może objąć tylko jeden z jego spadkobierców?

Do tej kwestii odniósł się Sąd Najwyższy w postanowieniu z 2 czerwca 2017 r. (sygn. akt II CSK 722/16). Rozpatrywana sprawa dotyczyła zmarłego indywidualnego przedsiębiorcy, którego spadkobiercami były żona i córki. To właśnie żonie przyznano udział w majątku zgromadzonym w związku z działalnością gospodarczą spadkodawcy, w tym w środkach trwałych wchodzących w skład jego przedsiębiorstwa. Następnie żona kontynuowała działalność z wykorzystaniem firmy odziedziczonej po zmarłym mężu. Doszło jednak do sporu, czy taki dział spadku był ważny.

Sąd Najwyższy (SN) stwierdził, że śmierć osoby, która jednoosobowo prowadziła przedsiębiorstwo, nie musi oznaczać jego dezintegracji. W szczególności spadkobierca może odziedziczyć zorganizowaną masę majątkową, którą nadal należy kwalifikować jako przedsiębiorstwo. W razie śmierci indywidualnego przedsiębiorcy trzeba upewnić się, czy wszystkie dotychczasowe składniki firmy nadal stanowią funkcjonalną całość. Przykładowo, należy sprawdzić, czy używane są one w celu prowadzenia działalności, którą cechuje: powtarzalność, uczestnictwo w obrocie gospodarczym oraz podporządkowanie zasadom gospodarki rynkowej.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie